Lutowanie Frigidaire 2020218a0734

Frigidaire 2020218a0734 jest to lutowana część zaprojektowana z myślą o użyciu w lodówkach marki Frigidaire. Jest to część składająca się z dwóch szczegółów, które trzeba ze sobą połączyć przy użyciu lutowania. Wykonanie tego procesu wymaga odpowiedniego lutowania i cierpliwości, aby upewnić się, że połączenie jest trwałe i zapewnia działanie lodówki. Lutowanie Frigidaire 2020218a0734 jest często wykonywane przez doświadczonych serwisantów, ponieważ wymaga ono precyzji i trwałości.

Ostatnia aktualizacja: Lutowanie Frigidaire 2020218a0734

Please add exception to AdBlock for elektroda. pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Thank you very much for proposing a new subject! After verifying you will receive points!

kmarkos1 19 Aug 2019 18:32 1569

 • #1Level 11  

  #1

  Witam.
  Wiele lat temu, kiedy na rynku pojawiły się pierwsze białe i niebieskie diody LED, a ich cena już nie zwalała z nóg, zacząłem wykorzystywać je w swoich projektach. Przed zamontowaniem diody w układzie, za pomocą miernika sprawdzałem jej działanie i ewentualną identyfikację końcówek. Działała, ładnie świeciła więc wlutowywałem ją do układu. Używałem do tego lutownicy transformatorowej. Lutowanie było krótkie (brak możliwości przegrzania elementu, potrafię lutować, ponad 40 lat praktyki), końcówki diody nie obcinane, standardowa ich długość. Rezystor ograniczający prąd dobrany z dużym marginesem bezpieczeństwa. I niespodzianka, dioda po załączeniu zasilania nie świeci. Wylutowałem ją, sprawdziłem miernikiem. Okazuje się, że dioda jest uszkodzona. Wziąłem następną, postępując z nią jak poprzednio i ten sam efekt. Doszedłem do wniosku, że wina leżała po stronie lutownicy transformatorowej. Od tamtej pory białe i niebieskie (problem nie dotyczył tych o innym kolorze świecenia) diody LED lutowałem tylko i wyłącznie kolbą i nigdy więcej nie miałem do czynienia z takim problemem. Temat był dla mnie zamknięty.
  Pracuję w PKP PLK, gdzie obecnie na dość dużą skalę białe diody LED są szeroko stosowane. Okazuje się, że monterzy-automatycy cały czas, podczas lutowania posługują się lutownicami transformatorowymi. Problem z uszkadzaniem się białych LED, prawdopodobnie podczas lutowania, powrócił. Diody uszkadzały się jeśli nie od razu, to po bardzo krótkim czasie pracy. Monterzy nie dysponują innymi lutownicami, więc za moją radą, tam gdzie to możliwe nie lutują tych diod tylko np. łączą końcówki skręcając je ze sobą. Okazuje się, że to pomaga.
  Poza tym wiele białych diod LED pracuje w terenie, w bezpośrednim sąsiedztwie torów i przejeżdżających po nich pociągów. Jak można się domyślać występują tam bardzo silne zakłócenia elektromagnetyczne. Wywołuje je iskrzenie na sieci trakcyjnej, praca pod wielkim obciążeniem silników elektrycznych lokomotyw czy też wyładowania atmosferyczne. Tam awaryjność białych diod LED jest bardzo wysoka.
  Przeglądając internet nie natknąłem się na żadne informacje na temat wpływu zjawisk elektromagnetycznych na pracę i żywotność tych elementów. Chciałbym zatem zapytać na forum, czy ktoś w swojej praktyce spotkał się z opisanym przeze mnie problemem. Może ktoś natknął się na jakieś informacje na ten temat?
  Pozdrawiam.
  PS Czy słowo "wylutować" jest niepoprawne?

 • #2User removed accountLevel 1  #2

  Prawdopodobna przyczyna uszkodzeń to bardzo małe napięcie wsteczne diody (5V). W lutownicy transformatorowej płyną bardzo duże prądy po stronie wtórnej i przy wyłączaniu mogą pojawiać się przepięcia. Zanik prądu w grocie wyindukuje napięcie na końcówkach LED. Nie mam narzędzi by sprawdzić te podejrzenia, jednak jeśli LED lutowana ze zwartymi nogami działa poprawnie, to przypuszczenia te są bardzo prawdopodobne.

 • #3ArturAVS

  Moderator HP/Truck/Electric  #3

  kmarkos1 wrote:

  "wylutować"

  Mi zawsze się podświetla.

  kmarkos1 wrote:

  Problem z uszkadzaniem się białych LED, prawdopodobnie podczas lutowania, powrócił.

  Nigdy nie zdarzyło mi się uszkodzić diody podczas lutowania. Może lutownice mają przebicie pierwotnego na wtórne? Kiedyś miałem taki przypadek. Kolega mój też, chciał na włączonym CB przewód do wtyczki mikrofonowej przylutować. Za chwilę się odzywa, że z radia dym poszedł( Lincoln) i awaryjnie inne podłączył. Mówię do niego, to włącz lutownicę i do kaloryfera dotknij grotem. Cisza, bezpiecznik w domu się spalił.

  Zdrowia Szczęścia i Słodyczy, Artur z Dzillą dla Was Życzy...

 • #4HD-VIDEOLevel 42  #4

  Mogę potwierdzić diody niebieskie/białe da się uszkodzić lutownicą transformatorową, nie chodzi o przegrzanie wyprowadzeń.

  Eksperyment:
  Przez spaloną diodę, przepość przez ułamek sekundy duży prąd (bardzo mały rezystor z 1Ω), powinna potem świecić normalnie z rezystorem

 • #5#5

  HD-VIDEO wrote:

  nie chodzi o przegrzanie wyprowadzeń.

  Jakieś zjawiska magnetyczne może?

 • #6TvWidgetLevel 37  #6

  Lutownica transformatorowa może mieć słabą izolację lub dużą pojemność pomiędzy uzwojeniami. Czy ten układ do jakiego wlutowujesz diodę jest w jakiś sposób uziemiony lub wyzerowany?

 • #7#7

  Opisany przeze mnie przykład uszkodzeń białych diod LED, stosowanych jako różnego rodzaju lampki sygnalizacyjne w urządzeniach sterowania ruchem kolejowym, dotyczy układów działających, będących pod napięciem i wielokrotnie uziemianych. Na czas montażu czy napraw nie ma możliwości odłączenia tych układów. Monterzy właśnie w takich okolicznościach korzystają z lutownic transformatorowych. Co ciekawe czerwone diody LED w takich samych warunkach nie ulegają uszkodzeniom. W mojej praktyce uszkodzenie diod następowało podczas lutowania układów nigdzie nie podłączonych.
  Ciekawi mnie, również fakt masowego uszkodzenia białych diod LED w kolejowych wskaźnikach, umieszczanych w pobliżu torów i sieci trakcyjnej. Wskaźnik taki ma 168 diod LED i zapala się na krótko, tylko w określonych sytuacjach ruchowych. W jego pobliżu nastąpiło zwarcie trakcji elektrycznej (ok. 3000V) i powstanie ogromnego łuku elektrycznego. Efektem uszkodzenie kilkunastu diod w takim wskaźniku, mimo że nie był on w tym czasie załączony. Dlatego nieśmiało przypuszczam, że specyficzna budowa tych diod jest wrażliwa na zakłócenia elektromagnetyczne.

 • #8#8

  kmarkos1 wrote:

  W mojej praktyce uszkodzenie diod następowało podczas lutowania układów nigdzie nie podłączonych.

  Wystarczy, że trzymałeś element podczas lutowania w rękach. Potencjalnie istnieje możliwość uszkodzenia diody już na etapie wyjmowania jej z opakowania.

  kmarkos1 wrote:

  Dlatego nieśmiało przypuszczam, że specyficzna budowa tych diod jest wrażliwa na zakłócenia elektromagnetyczne.

  Dioda LED jest wrażliwa na napięcie w kierunku zaporowym. Jeśli będzie zbyt duże element może ulec uszkodzeniu.
  Diody LED są relatywnie małymi elementami. Znaczące zakłócenia indukują się w długich ścieżkach, kablach itp. W przypadku wskaźnika o jakim wspominasz winna nie jest dioda ale konstrukcja całego urządzenia.

 • #9#9

  Eksperyment 2:
  Gdy dotkniemy próbnikiem neonowym do grotu lutownicy transformatorowej, zaświeca się/lub gaśnie w zależności jak wtyczka będzie włączona L/N gdy przyciśniemy załączymy/wyłączymy lutownice - nie pełną jasnością ale zaświeca.

 • #10#10

  TvWidget wrote:

  W przypadku wskaźnika o jakim wspominasz winna nie jest dioda ale konstrukcja całego urządzenia.

  Pomijając to, że diody LED o innych kolorach są odporniejsze, a w urządzeniu składającym się z zasilacza, sterownika i zestawu białych diod LED, uszkodzeniu uległy tylko te ostatnie, chciałbym zastanowić się jak takim uszkodzeniom można by zapobiec. Czy np. zwarcie końcówek diody w trakcie lutowania mogłoby być pomocne. Dotyczy to oczywiście sytuacji kiedy ktoś zmuszony jest korzystać z lutownicy transformatorowej.
  Co masz na myśli mówiąc o błędnej konstrukcji takiego urządzenia? Masz rację, do opisanego przeze mnie wskaźnika-sygnalizatora biegną bardzo długie przewody, punkty masy są wielokrotnie uziemiane, całość narażona jest na indukowanie najrozmaitszych zakłóceń z uwagi na olbrzymie wartości prądu, rzędu setek amperów, przepływających w sieci trakcyjnej. (Na załączonym zdjęciu miejsce usytuowania takiego urządzenia). Jak myślisz jakich sposobów można by użyć? Zastanawiam się nad tym, że przecież taki wskaźnik projektowali (doświadczeni? ) inżynierowie, którzy chyba jednak powinni wziąć pod uwagę warunki pracy takiego urządzenia.

 • #11#11

  1. Część elementów elektronicznych jest wrażliwych na ESD. Odpowiednia informacja zawsze znajduje się w karcie katalogowej. Myślę jednak, że diody LED nie są aż tak delikatne aby stosować maty i opaski ESD.Tak jak już wspomniałem wcześniej lutownica transformatorowa może mieć słabą izolację pomiędzy uzwojeniami. Zwarcie końcówek diody w czasie lutowania oczywiście zabezpieczy element przed uszkodzeniem. Zabezpieczy jednak tylko ten jeden element a nie sąsiednie. Moim zdaniem skuteczniejszym rozwiązaniem będzie galwaniczne podłączenie grotu lutownicy do masy układu.Jeśli zaobserwowałeś, że uszkodzeniu ulega wyłącznie lutowana dioda a nie sąsiednie to przyczyną raczej jest zbyt duża temperatura lub naprężenia mechaniczne a nie napięcie.2. W instrukcji do każdego urządzenia podane są warunki w jakich może ono pracować. Dotyczy to również zakłóceń. Istnieją metody pomiaru odporności na zakłócenia i normy jakie powinny być spełnione. Każdy produkt wprowadzany do obrotu powinien być pod tym kątem przebadany. W deklaracji CE znajdziesz odpowiednie oświadczenie producenta.Przyczyną uszkodzenia diod LED we wskaźniku mogą ale nie muszą być zakłócenia. Zwróć uwagę czy problem nie nasila się np. w słoneczne dni kiedy jest gorąco lub kiedy występują duże różnice temperatur pomiędzy dniem a nocą.Zabezpieczenia przed indukowanymi zakłóceniami nigdy nie jest idealne. Zawsze może wystąpić np. uderzenie pioruna w pobliżu, którego urządzenie nie wytrzyma.
  Zwykle ocenia się prawdopodobieństwo wystąpienia pewnych zdarzeń, kosztów zabezpieczenia i wybiera się jakiś kompromis. Minimalne standardy określone w normach muszą być jednak spełnione.

 • #12Piottr242Level 23  #12

  Opisane zjawisko mnie zaskakuje o tyle, że do lutowania używam wyłącznie lutownic transformatorowych i przy jej pomocy wylutowałem ponad setkę białych diod z uszkodzonych żarówek diodowych a następnie je wykorzystałem w różnego rodzaju panelach świetlnych i wylutowane diody sprawne nigdy się podczas ponownego wlutowywania nie uszkodziły. A miały nóżki króciusieńkie, po 2 mm nie więcej.Czy problem z padającymi diodami we wskaźniku W24 został zgłoszony do producenta?Może wlutowanie w przeciwną stronę (antyrównolegle) diod 1N4007 pomogłoby na ten problem?

 • #13#13

  Obecnie występujące w mojej pracy przypadki uszkodzeń białych/niebieskich diod LED przypomniały mi moje własne doświadczenia sprzed lat. Sądziłem, że istnieje jakieś konkretne, znane wytłumaczenie tego zjawiska i dlatego założyłem ten post. Dziękuję za wszystkie wypowiedzi ale pewne wątpliwości pozostają. Myślę jednak, że śmiało można wyciągnąć wniosek, że korzystanie z lutownicy transformatorowej przy montażu tych diod może być ryzykowne.
  Opisanego przeze mnie wskaźnika kolejowego ani ja, ani zapewne producent (nie leży to w jego interesie) nie usprawnimy, więc rozważania na ten temat są czysto teoretyczne. Ale w głowie technika zawsze rodzi się jakaś próba rozwiązania problemu. Załączam więc bardzo uproszczony, poglądowy schemat najprostszego zabezpieczenia urządzenia narażonego na pracę, w takich jak wcześniej opisałem, trudnych warunkach. Czy to mogłoby zadziałać?

 • #14#14

  Przekaźnik jest za wolny.

 • #15#15

  jak w wypowiedzi nr 12 - dodatkowa dioda (proponuję szybką np. BA156-9, lub coś podobnego) anodą do katody LED i katodą do anody LED.

 • #16#16

  Jakim napięciem jest zasilany ten wskaźnik?

 • #17#17

  ArturAVS wrote:

  Przekaźnik jest za wolny.

  Za wolny, ale na co?
  Jak wcześniej napisałem urządzenie (wskaźnik) jest znacznie bardziej skomplikowane a przedstawiony schemat usprawnienia ma przedstawiać tylko prostą koncepcję działania. Przypomnę tylko, że wskaźnik całymi tygodniami, nawet miesiącami nie jest używany. Wówczas na linii zasilającej/sterującej nie ma żadnego napięcia. Wtedy, zgodnie z moim schematem, przekaźnik byłby odpadnięty i bardzo długie przewody zasilające byłyby od wskaźnika odłączone. Ewentualne zakłócenia byłyby od niego odcięte (tu kwestia bezpiecznej odległości między stykami przekaźnika). Jednocześnie obie końcówki zestawu diod LED byłyby ze sobą zwarte. Oczywiście zamiast tego, w celu ich ochrony, z powodzeniem mogłaby być zastosowana odwrócona dioda zabezpieczająca. W momencie gdy wskaźnik ma zostać załączony, celem wyświetlenia sygnału (w praktyce jest to czas najwyżej kilka minut), na linii zasilającej pojawia się napięcie (w praktyce 110V), przekaźnik przyciągałby styki doprowadzając zasilanie do reszty, tej wrażliwej części układu. Po wyświetleniu napięcie na linii zanika, układ wraca do stanu spoczynkowego. I tylko tyle.

 • Lutowanie pastą lutowniczą

  Jeśli chodzi o pastę to dowolna.Nalezaloby jednak zwrocic uwage w jaki sposób się ją nanosi.Są dostępne takie w dozownikach - (forma strzykawki).Póżniej już tylko gorące powietrze. I jest super.P. S> Gorące powietrze przy braku spec. narzedzi można uzuskac ze zwykłej opalarki. :))

  Warsztat elektronika 07 Paź 2004 20:41Odpowiedzi: 21 Wyświetleń: 36154

 • Lutowanie pastą zamiast kalafonii

  OK. Macie rację- solnego. Ostatni raz lutowałem rynnę sąsiadowi 20 lat temu i nawet wyjrzałem przez okno a ona nadal wisi:), mimo ostanich wietrzyków. Ale od sprzedawców wiedzę trzeba przyjmować z przymrużeniem oka. Tak jak 500 stopni z tej instrukcji. Przy takiej temperaturze grzałka by z niej wyjechała...

  Początkujący Elektronicy 21 Sty 2007 17:16Odpowiedzi: 12 Wyświetleń: 8951

  Lutowanie pastą, moje efekty bezradnosci.

  Kol Pawel2420 napisał... /// Włóż płytkę do gorącego piecyka to zobaczysz jak wszytko ładnie się lutuje. Ustaw tak temperaturę aby pasta zaczęła się topić dopiero po 3-5 minutach///. to samo miałem. już miałem wymienić lutownicę co też zrobiłem, efekt odklejone ścieżki za szybkie nagrzewanie...

  Początkujący Naprawy 20 Gru 2014 17:54Odpowiedzi: 7 Wyświetleń: 1242

  Lutowanie pastą lutowniczą

  Nie mówiąc już o tzw zimnych lutach spowodowanych w głównej mierze przegrzewaniem stopu zarówno podczas procesu lutowania jak i błędów projektowych powodujących przegrzewanie się elementów mocy. Stop ołowiowy traci ołów poprzez jego odparowanie a bezołowiowy pęka, wykrusza się itd. Producenci specjalnie...

  18 Wrz 2016 05:41Odpowiedzi: 16 Wyświetleń: 1257

  [Sprzedam]Pasta lutownicza bizmutowa ALPHA OM520 niskotemperaturowa

  Witamsprzedam jak w tytule słoiczek 500g nowej nieużywanej, dobrej pasty lutowniczej bizmutowej ALPHA OM-520,cena - 60złO samej pascie znalezione w sieci:Pasta lutownicza ALPHAŸ OM 520 powstała z myślą o procesach lutowania elementów SMD wrażliwych na temperaturę. Stop lutowniczy (Sn42Bi57, 6Ag0, 4)...

  Ogłoszenia Elektronika 13 Maj 2013 00:44Odpowiedzi: 0 Wyświetleń: 1512

  [Sprzedam] Pastę lutowniczą bizmutową OM520

  witamjak w tytule sprzedam nieużywane pasty lutownicze OM-520 w słoiczku 0, 5kgcena za sztukę z wliczoną wysyłką 100zł 08 Lip 2013 14:29Odpowiedzi: 0 Wyświetleń: 783

  Pasta lutownicza SMD -data ważności.

  Chciałem kupić pastę do lutowania smd. Ale w sklepach gdzie się o nią pytam oferują mi pastę praktycznie z terminem ważności około miesiąca. W TME chcieli mi sprzdać pastę z kilkunastodniową ważnością. Czy pasta po terminie ważności nie nadaje się już do lutowania?

  07 Gru 2010 17:34Odpowiedzi: 0 Wyświetleń: 1146

  Jak oczyścić płytkę z tłuszczu po lutowaniu?

  Witam,pytanie do doświadczonych w temacie: po lutowaniu z użyciem topnika i tłuszczy do lutowania (pasta do lutowania) wszystko aż się klei. Jest sposób na zmycie tego? Użyłbym rozpuszczalnika, ale po lutowaniu powierzchnia jest różna i nie wiem jak wyczyścić pomiędzy punktami lutowniczymi...

  07 Kwi 2016 14:37Odpowiedzi: 3 Wyświetleń: 417

  Montaż powierzchniowy. Zestaw lutowniczy, końcówki do lutowania mikrofalą.

  Należy jeszcze dodać, iż aby stosować spoiwa bez dodatku ołowiu układy scalone ( i inne elementy) musz byc przystosowane do lutowania tymi topnikami. To znaczy, że ich piny muszą być odpowiednio wykonane. Przykładowo od tego roku mikroprocesory firmy Microchip ( i pozostałe układy tego producenta również)...

  17 Cze 2005 11:49Odpowiedzi: 6 Wyświetleń: 3959

  lutowanie mosiądzu - jak???

  jeśli chcesz zlutować tak aby wpływ ciepła był jak najmniej odczuwalny po drugiej stronie to powinieneś właśnie użyć źródła dużej mocy. Skróci to znacznie czas lutowania. mi przylutowanie miedzianej blaszki (20x40x0, 5) radiatora do rurki miedzianej zajmuje kilka sekund. miejsce lutowania pokrywam pastą...

  10 Cze 2007 14:43Odpowiedzi: 4 Wyświetleń: 28114

  Lutowanie spoiwem LC40 - prawidłowe techniki

  Mam następujący problemWięc tak, to są korbowody ze sprężarki, w których muszę niestety poprawić luty zasilania olejem, które biegnie od panewki głównej do tulejki korbowodu. Fabrycznie jest to lutowane stopem LC40 (dane z serwisówki), który jak widać po latach eksploatacji sobie popękał...

  Ogólny techniczny 19 Gru 2015 22:50Odpowiedzi: 23 Wyświetleń: 6051

  Igły do pasty lutowniczej oraz denon sc7000z

  Witam. Pierwszy raz kupiłem pastę lutowniczą firmy KOKI typ SS5-M953 iDZawsze lutowałem zwykłą cyną ale chcę się wdrożyć w lutowanie SMD.Ta pasta jest w strzykawce na wkręcane igły. Głównie zapotrzebowanie to przy naprawach laptopów, tabletów.Znalazłem takie stronki z igłami do kupienia ale wybór...

  20 Cze 2014 14:54Odpowiedzi: 0 Wyświetleń: 1014

  Wtyczki mini din jak szybko lutować?

  Witam, nie lutuję tego dużo ale wiem ze to kłopotliwe, nawet typowe wtyczki DIN które nie są takie małe, ale jakiś kiepski materiał, nalot i cyna bardzo słabo łapie, długie grzanie powoduje że pin zmienia pozycję, kąt i później problem aby go włączyć do gniazda. Sporym ułatwieniem było kiedy zacząłem...

  03 Lip 2014 09:04Odpowiedzi: 2 Wyświetleń: 2622

  Spoiwo lutownicze w postaci pasty

  WitajcieZastanawiam się nad pastą lutowniczą (z cyną) do lutowania w elektronice SMD, obudowy QFN, LQFP. I tu pytanie, jaką pastę wybrać, czy ołowiową czy bezołowiową oraz jakiej firmy.To co zależy mi żeby pozostałości po procesie lutowania łatwo było usunąć, a samą pastę łatwo nakładać.W...

  24 Cze 2015 22:35Odpowiedzi: 1 Wyświetleń: 888

  [Zrobię] Szkolenie z zakresu lutowania układów BGA

  Montaż i demontaż układów BGA.Trenerzy firmy Se-Ko na podstawie wieloletniego doświadczenia w lutowaniu kładów BGA wykładają wiedzę oraz przedstawiają tejniki związane z montażem elementów BGA.Kładziemy nacisk na zajęcia praktyczne, dzięki czemu kursanci zdobywają wiedzę potrzebną do wykonywania...

  07 Lip 2011 07:01Odpowiedzi: 2 Wyświetleń: 4197

  Lutowanie elementów SMD w domowych warunkach

  Szukam skutecznego sposobu lutowania elementów w obudowie SSOP w "domowych" warunkach. Najlepszym pomysłem byłoby chyba zaopatrzenie się w pastę lutowniczą do elementów SMD, przyklejenie elementów na tej paście i wygrzanie jej. No ale pasta jest dość droga (70-90 zł). Poza tym nigdy nie korzystałem z...

  12 Sie 2006 16:34Odpowiedzi: 1 Wyświetleń: 2378

  Lutowanie twarde pare pytań

  Musze połączyc ze sobą dwa kawąłki blachy stalowej. Połączyłem ja cyną z dodatkiem kwasu, lecz po jakimś czasie się oderwało.Zostało mi lutowanie twarde, lecz wpierw chciałbym się dowiedzieć jak to wychodzi cenowo. Po ile i gdzie można kupić luty? Moze jakies inne porady na ten temt?Z góry...

  22 Lut 2017 20:12Odpowiedzi: 59 Wyświetleń: 62574

  Lutowanie po pijaku? ocencie.

  (at)Piotr Partyka (at)oskar777 Zawsze można oceniać to łatwiejsze niż samodzielne lutowanie;)A tak serio, to nie rozumiem dlaczego mając hot-air, podgrzał tylko trochę płytkę, a później męczył się lutując po kolei wszystkie piny. Wystarczyło zaczekać jeszcze kilka sekund i układ ładnie siada....

  12 Sty 2018 13:29Odpowiedzi: 5 Wyświetleń: 894

  Dodatki do cyny do lutowanie. Czy się z takimi spotkaliście?

  Chyba z tym "ancymonem" nie rozchodzi się tutaj o cynę do lutowania, a stopy cyny i dodatki do nich.Przynajmniej tyle pamiętam z materiałoznawstwa ze studiów i tyle mi podpowiedział Google.Miedź - sięgnąłem po cynę bezołowiową z półki i faktycznie ma w składzie miedź, całe 0, 7%.Cyna z dodatkiem...

  09 Kwi 2022 11:35Odpowiedzi: 9 Wyświetleń: 615

  Pasta lutownicza a smd

  Witam mam pytanko lutowałem ostatnio diody led w telefonie używałem do tego cyny, pasty do lutowania (kalafoniowej o temp. pracy do 350C). Czy ktos moze wie czy jest jakis specjalny sposób postepowania w przypadku pasty do lutowania i elementami smd tzn. czy po lutowaniu trzeba cos jeszcze z tym zrobić....

  07 Sie 2004 14:20Odpowiedzi: 3 Wyświetleń: 3135

  Odtłuszczacz do lutowania

  Nie rozumiem czemu odtłuszczacz. Wszystkie specyfiki ułatwiające lutowanie, mają oczyszczać z tlenków, siarczków i wszelkich nalotów.Ja najbardziej cenię sobie pastę Hakko Made in Japan. Kiedyś kupowałem w TME. Doskonale ułatwia lutowanie, łatwo się zmywa i niewiele zużywa. Nabiera się na koniec spoiwa,...

  22 Sty 2010 23:23Odpowiedzi: 2 Wyświetleń: 1540

  Lutowanie mosiądzu/miedzi - Dremel Versaflame/Versatip

  Jeśli oczyścisz dobrze drobnym papierem ściernym lutowane elementy i posmarujesz pastą do lutowania rur miedzianych ( szara, lub czerwona), to uzyskasz bardzo dobre połączenie bez efektu utleniania miedzi.Kolego, przy lutowaniu rur miedzianych zasadnicze połączenie następuje w przestrzeni kapilarnej,...

  Warsztat co kupić? 01 Wrz 2011 10:54Odpowiedzi: 42 Wyświetleń: 36621

  Jaką pastę lutowniczą wybrać do QFN.

  Rozumiem, że pytanie dotyczy pasty lutowniczej (spoiwa) a nie samego topnika do lutowania.- Pasta nie może być stara (przeterminowana) Pasta lutownicza bardzo szybko traci swoje własności- Pasta musi być odpowiednio przechowywana (najlepiej w lodówce). Dotyczy to też sprzedawcy.- Najłatwiej lutuje...

  14 Kwi 2017 06:41Odpowiedzi: 3 Wyświetleń: 2022

  Prośba o poradę w sprawie używania lutownicy podczas lutowania.

  Wtrącę swoje 3 grosze bo mnie od czytania serce boli:).Po pierwsze koszty sprzętu należy liczyć długoterminowo, dobry grot nie jest wcale drogi bo będzie służył lata, Weller intensywnie używany, czasami kilkanaście godzin dziennie służył mi ponad 25 lat! ( może jakiś prezent od Wellera za reklamę...

  15 Lut 2023 04:52Odpowiedzi: 48 Wyświetleń: 732

  Lutowanie rurek wykonanych z miedzi.

  Witam, lutowanie miedzi jak się okazuje nie jest takie "proste", trochę sie nalutowałem, więc tak:Z opisu wnioskuję że lutujesz jakieś rury fi 15-28mm - do takiej instalacji "wodnej jak mniemam" wystarczy lutowanie "miękkie", ale bez palnika i tak się nie obejdzie. Może po kolei:1. Palnik gazowy...

  Projektowanie Układów 12 Cze 2008 21:35Odpowiedzi: 9 Wyświetleń: 58541

  Sposoby lutowania rur miedzianych przy wykonywaniu instalacji wodnej.

  Dziękuję wszystkim za pomoc. Zwłaszcza filmiki okazały się pomocne.Dla ludzi, którzy będą mieć podobne problemy:Popełniłem 2 błędy:- Zamiast pasty do lutowania kupiłem topnik (podobno też można, ale razem z pastą, mi się udało bez topnika)- Elementy trzeba ogrzewać, jednak spoiwo (cynę? ) trzeba...

  01 Mar 2009 22:34Odpowiedzi: 3 Wyświetleń: 12713

  Podstawy lutowania - część druga, rozszerzona. PORADNIK dla amatora

  Starałem się w tym artykule zawrzeć jak najwięcej podstawowych informacji dla początkujących - pomny własnych (nie zawsze udanych) doświadczeń - "podstawy podstaw" można powiedzieć. Samego lutowania (jak uważam) nie da się ani opisać, ani pokazać - tego trzeba się nauczyć jak jazdy na rowerze...

  Artykuły 28 Sie 2022 21:28Odpowiedzi: 17 Wyświetleń: 31257

  Rady dla początkującego w lutowaniu

  Żeby zabrać się za lutowanie, trzeba chociaż mniej więcej zrozumieć po co są poszczególne składniki.Ogólnie większość stopów SN60 jest sprzedawanych w formie tzw tinolu. Czyli zawiera kalafonię w sobie.Jaką jednak funkcję pełni ta kalafonia? Ano zapobiega na przykład utlenianiu się lutowanej powierzchni,...

  10 Mar 2015 08:50Odpowiedzi: 8 Wyświetleń: 1200

  Lutowanie aluminiowych żeber radiatora do ciepłowodów a wydajność.

  Robiłem próbne lutowanie na jednej blaszce - przetarłem papierem ściernym o granulacji 1200 otwór, przez który przechodzi ciepłowód, przeczyściłem, nałożyłem trochę pasty lutowniczej i od razu załapał na lutownicy 60W.Mniemam że przy lutowaniu żeberek już na rurce będę musiał użyć mocniejszej. Przy...

  22 Lip 2017 17:48Odpowiedzi: 7 Wyświetleń: 1017

  Lutowanie podstawek PLCC SMD - czym i jak?

  W przemyśle robią to w piecu rozpływowo, co ci da jak zobaczysz film z lutowania w takim piecu? Nic. Pytałem o sposoby w warunkach amatorskich. Może dałoby radę bez wycinania, tylko jakim grotem? Może wspomóc się pastą do lutowania (spoiwem w paście)? Jaką temperaturę wytrzymuje tworzywo z którego...

  12 Wrz 2018 22:38Odpowiedzi: 10 Wyświetleń: 1320

  Lutowanie cyną bezołowiową- jaki topnik?

  Dostępnych jest bardzo dużo różnych topników Najbardziej popularne są te zawierające kalafonię.Ja akurat akurat używam topnika syntetycznegoJaką metodę stosujesz do ogrzewania lutowanych elementów?Są też pasty lutownicze do SMT. Zawierają malutkie kulki lutowia zmieszane z topnikiem. Wystarczy...

  23 Cze 2020 18:41Odpowiedzi: 6 Wyświetleń: 2034

  Jak nauczyć się lutowania elementów SMD - totalny laik.

  Technologia montażu powierzchniowego zakłada nałożenie pasty przez szablon, postawienie elementów SMD i równomierne ogrzanie płytki w piecu.Pasta lutownicza ma lepkość i inne parametry zoptymalizowane pod kątem nakładania jej przy pomocy drukarki szablonowej. Z tego powodu jej ręczne nałożenie nie...

  08 Sty 2022 00:26Odpowiedzi: 7 Wyświetleń: 579

  Lutowanie baterii - czy można?

  Jeśli chcesz odlutować starą i tak popsutą/uszkodzoną baterie to nie masz sie czym przejmować, moim zdaniem, bo bateria i tak idzie do śmietnika. Jeśli chodzi o przylutowanie nowej możesz sobie sprawę ułatwić stosując odpowiednią paste do lutowania np "Flux", jest to pasta(nie kwas) która ułatwia pokrywanie...

  Początkujący Serwisanci 12 Mar 2007 23:48Odpowiedzi: 11 Wyświetleń: 29976

  lutowanie - szkolny problem..

  kwas do lutowanie pasta lub kalafonia ja używam kalafionie i jestem zadowolony

  23 Maj 2010 12:47Odpowiedzi: 6 Wyświetleń: 2464

  Elektroniczny podajnik pasty lutowniczej

  Na filmikach faktycznie ludzie zwykła lutownicą lutują małe elementy i idzie to świetnie. Ja natomiast jestem amatorem, który od czasu do czasu polutuje trochę smd, i odetchnąłem z wielką ulgą kiedy kupiłem pastę i hot air. Nakładasz paste, kładziesz, podgrzewasz i gotowe. Jak musisz przylutować 10 rezystorów...

  DIY Zagranica 09 Gru 2015 18:42Odpowiedzi: 11 Wyświetleń: 9528

  Lutowanie SMD - zlecenie, gdzie?

  Dla firm ceny są bardzo różne, ale przykładowo (produkcja większej ilości) wykonanie szablonu pasty będzie kosztować np. 250zł, uzbrojenie maszyn będzie kosztować np. 200-300, a lutowanie - np. 1zł / punkt. To oczywiście nie wszystkie wydatki, a elementy powinny być dostarczane w rolkach.Do produkcji...

  16 Cze 2016 17:21Odpowiedzi: 10 Wyświetleń: 789

  Sposób na lutowanie Licy w. cz.

  Ciekawe, jaki element struktury kwasu acetylosalicylowego jest sprawcą rozpuszczania emalii - może występuje w czymś innym i jest możliwe zrobienie pasty do lutowania, która usuwa emalię nie wydzielając toksycznych oparów? A może taka pasta jest już dostępna w handlu? Nie próbowałem szukać, może trzeba...

  15 Lut 2020 13:16Odpowiedzi: 27 Wyświetleń: 1782

  INTEL 9 GEN - Lutowane IHS (i5-9600K)

  Witam, Intel od 9 generacji procesorów znów używa lutowanego IHS w procesorach (wcześniej skoczył z tym na 2 generacji), trochę wątków w internecie o tym przeczytałem i niby "lut" lepszy bo na pewno lepiej przewodzi ciepło niż pasta... ale w jednym temacie [url=](anglojęzycznym) ktoś napisałem, że np....

  Komputery Hardware 25 Lis 2020 15:31Odpowiedzi: 6 Wyświetleń: 558

  Chip Quick - Czy ktos uzywa do lutowania?

  Było parę tematów o Chip Quick czy Zimnej Cynie. I sam lata temu używałem ale tylko do wylutowywania. Obecnie dysponując hot air czy podgrzewaczem raczej historia. Ale tak sobie kopię po sieci i widzę, że są pasty lutownicze niskotemperaturowe na bazie bizmutu...I wynika, że można jej używac także...

  19 Lut 2021 21:28Odpowiedzi: 2 Wyświetleń: 1128

  Pasta lutownicza - AMTECH 223ASM, AMTECH 559ASN, KOKI?

  Płytki z elementami SMD lutuję praktycznie w całości przy użyciu pasty lutowniczej i hot-air'a. W domu posiadam pastę AMTECH 223ASM która ma już prawie 2 lata. Myślę o zmianie, bo widziałem w akcji pastę AMTECH 559ASN (mamy taką w pracy).Moja pasta (223 ASM) jest "rzadka" - podczas nakładania strasznie...

  16 Lis 2009 14:31Odpowiedzi: 1 Wyświetleń: 3043

  igła do dozowania pasty lutowniczej - jaka średnica?

  markovip BGA bez pasty nie zrobisz. Dobra pasta to minimum mastech. Zależy do jakich stopów cyny. Pasty maja różna gęstość zależy do czego potrzebujemy. Są pasty które trzeba zmywać specjalnymi środkami a są takie które same odparują. Dobrą pastę poznasz podczas lutowania. Ma mało oparów, nie dymi i nie...

  22 Lis 2015 23:54Odpowiedzi: 4 Wyświetleń: 2508

  Dni lutowania powinny być policzone - istnieje lepszy sposób?

  Pamiętam głoszoną wszechobecnym demagogię, lutowanie cyną bezołowiową, bo to jest ekologiczne, czym się skończyło używanie urządzeń w warunkach ekstremalnych?, większość praktyków doświadczyła, teraz wprowadzają następną, lutowanie bez lutowania, od początku mojej działalności używam i dalej będę używał...

  Newsy 22 Gru 2022 13:22Odpowiedzi: 49 Wyświetleń: 3594

  LUTOWANIE sprawa nie banalna!!?

  Wątek wygasł już jakiś czas temu, niemniej jednak czuję się w potrzebie dopisać swoje zdanie na ten temat - są to w końcu kwestie nietrywialne. Wszystkie stale stopowe można skutecznie i co ważne łatwo lutować. Można w tym celu jako lutu użyć czystej miedzi. Niemniej należy liczyć się z ryzykiem korozji...

  06 Sty 2006 21:36Odpowiedzi: 23 Wyświetleń: 40218

  Jaką lutownice? Lutowanie elementów na płytkach drukowalnych.

  Witam, chyba chodzi Ci o różnice pomiędzy pastą lutowniczą a kalafonią jeśli dobrze Cie zrozumiałem? Jedyną różnicą, która wydaje się być najwazniejsza jest to ze pasta lutownicza jest duzo bardziej żrąca od kalafonii która przeciez jest naturalna.

  08 Maj 2006 07:46Odpowiedzi: 20 Wyświetleń: 2247

  Jak wyg. pliki do nan. a pasty wraz z l. otworów w Eaglu??

  Bezposrednio w Eaglu sie nie da. Musisz uzyc jakiegos programu typu CAM, wczytac gerber pasty i owiert np. w Excelonie, powiekszyc otwory - jesli to konieczne, a potem "odjac" otwory od pasty. Zakladam, ze chodzi Ci o to, ze masz duze otwory na polach z pasta i nie chcesz, zeby pasta sie do nich wlewala......

  Projektowanie PCB 28 Lip 2006 17:23Odpowiedzi: 1 Wyświetleń: 1001

  szukam urządzeń do lutowania SMD/pieca/drukarki...

  Zgadzam się z Tdv. Dodam tylko że oprócz Renexu we Włocławku mamy jeszcze:www. psinter. com Bydgoszczwww. pbtechnik. com. pl Warszawawww. lenz. pl Tychywww. tme. pl Łódźwww. labem. pl WarszawaA rozwijając stwierdzenie "siarczyście drogie": Absolutne minimum jakie jest potrzebne...

  04 Gru 2006 08:01Odpowiedzi: 4 Wyświetleń: 2030

  lutowanie SMD

  Cóż ja lutowałem diode Z-powerl LED white 0, 5 W. Jedna ręką trzymałem a druga lutowałem.Uważam, że bez kleju można lutować.Ale tu macie link o który prosił Marcin{Tukan}:Tam są różne aukcje z taką pastą;) Życze powodzenia i pozdrawiam.Dodano po 40Nie wiem czy o taka pastę Ci...

  05 Lut 2008 16:33Odpowiedzi: 16 Wyświetleń: 5358

  Jaka lutownica dla AMATORA(do lutowania gniazd zasilania, USB, kondensatorów)

  Słuchajcie, kolega napisał, że nie miał specjalnie do czynienia z lutowaniem. Po kiego grzyba wyjeżdżacie z laptopami i komputerami. Przecież to jest wyższa szkoła jazdy. Najpierw trzeba się nauczyć lutowania przewodów, elementów tht, konektorów, potem jakies wieksze smd (1206, 0805 - mniejsze chyba...

  26 Lis 2011 20:42Odpowiedzi: 22 Wyświetleń: 35704

  Lutowanie gniazda Jack na płycie - 3 nóżki urwane

  Moja technika przy w takich przypadkach, to nałożenie pasty lutowniczej i cyny ołowiowej w urwany pad, rozgrzanie [grot lutownicy musi być czysty] i odessanie od spodu, nieprzerywając grzania. Na koniec wszystko przemywam izopropanlolem usuwając resztki pasty.

  24 Kwi 2014 22:44Odpowiedzi: 9 Wyświetleń: 1728

  Lutowanie grzałki, pomoc. - Cyna nie trzyma grzałki?!

  Nie wiem jak duże masz to połączenie do wykonania. Może pasta (klej) do napraw szyb samochodowych zda egzamin? Jeśli to tylko mała przerwa to może wystarczy położyć grubszą warstwę tej pasty. Choć skłaniał bym się jednak ku wymianie.

  AGD Użytkowy 05 Sty 2018 18:06Odpowiedzi: 13 Wyświetleń: 3306

  Szablon (stencil) do pasty lutowniczej

  0. 15 to zdecydowanie za duzo na raster 0, 5mm. 0. 12 juz przejdzie..PrzeczytajPrzeczytalem, ale nadal nie wiem jaka wielkosc otworow szablonu dobrac. Czy dokladnie taka jak padow czy pomniejszyc?Zreszta przy szerokosci padu 0, 2mm to nie wiem czy jest z czego pomniejszac, bo pasta nie przejdzie...

  13 Mar 2018 04:18Odpowiedzi: 5 Wyświetleń: 1437

  Pasta lutownicza do montażu PCB - dobór

  Trochę to dla mnie śmieszne że faceci którzy zajmują się montażem pytają mnie o zdanie - no ale trudno.Nie jestem ekspertem w tym jednak postanowiłem zgłębić tematDziwne to byłoby gdyby się nie zapytali.Np. w lotnictwie używa się pasty ołowiowej... - a skąd montownia ma wiedzieć gdzie tego...

  17 Lip 2019 21:53Odpowiedzi: 9 Wyświetleń: 726

  Żegnaj pasto termoprzewodząca, witaj zintegrowany radiatorze..?

  Radiatory to nieunikniony element chłodzenia wielu układów scalonych i elementów dyskretnych. Bez tych, często pasywnych, a czasami aktywnych rozwiązań, generowane przez układ ciepło nie zostałoby rozproszone, a nadmiar ciepła stanowiłby problem dla urządzenia.Jednak przymocowanie radiatora...

  08 Sie 2019 16:00Odpowiedzi: 3 Wyświetleń: 1638

  Łączenie przewodów ze zwrotnicy do przetworników bez lutowania-która opcja

  Czy konkretnie ten rodzaj - nie wiem, ale swego czasu sprzedawana była pasta do lutowania (o konsystencji towotu) która pozostawiona na płytce po kilku latach zżerała skutecznie wszystko co mogła. W każym razie od tego czasu, gdy się o tym przekonałem (bolało... ) tej pasty używałem jedynie w ostateczności...

  Głośniki i Zestawy Głośnikowe 22 Lis 2020 23:56Odpowiedzi: 9 Wyświetleń: 411

  Lutowanie cienkich linek stalowych - problem

  Linki stalowe lutowałem kilka razy "kwasem". Piszę w cudzysłowie, bo to nie jest żaden kwas, tylko wodny roztwór chlorku cynku. Otrzymuje się go wrzucając cynk do kwasu solnego dotąd, aż przestanie się rozpuszczać i wydzielać gaz (wodór). Samego kwasu solnego nie używa się do lutowania stali, tylko do...

  Inne Serwis 24 Gru 2006 14:16Odpowiedzi: 10 Wyświetleń: 18038

  Lutowanie - poradnik dla początkujących (nie SMD)

  Od tego jest "trzecia ręka" na przykład?Szkoły są różne... to co proponujesz jest okej, ale "trzecia ręka" nie dla wszystkich była dostępna. Co do cynowania drucików... to ilu elektroników, tyle metod;) Pisząc poradnik się trochę rozpędziłem w tym punkcie i musiałem chyba patrzeć przez pryzmat...

  12 Gru 2010 18:42Odpowiedzi: 68 Wyświetleń: 55407

  Jak lutować?

  Ta płytka którą chcesz polutować nie wymaga żadnej kalafonii:! : gdyż punkty lutownicze są już pocynowane! Wystarczy ta zawarta już w "cynie" którą będziesz lutował. Wkładasz element zwracając uwagę czy dobrze go włożyłeś. Następnie przykładasz rozgrzaną lutownicę do nóżki układu następnie do grotu przykładasz...

  24 Mar 2008 10:51Odpowiedzi: 17 Wyświetleń: 4562

  lutowanie - kondensatory

  Dzień dobry.Czytałem posty na tym forum odnośnie lutowania kondensatorów. Kupiłem lutownice, jakieś tam pasty i tak szczerze mówiąc nie za bardzo mi idzie to lutowanie.Lutuję wg następującego schematu:1) metodą siłową usunąłem wadliwe kondensatory, oraz zakupiłem takie same, o tej samej mocy, temp....

  13 Lip 2008 23:49Odpowiedzi: 8 Wyświetleń: 2447

  Pytanie o prawidłowe lutowanie przewodów

  Mam do przedłużenia cztery przewody podtynkowe 3x2, 5 mm kw. Zdecydowałem się na lutowanie. O lutowaniu poczytałem na forum 100 za i 100 przeciw. Nie chcę bawić się w listwy zaciskowe i wielką puszkę na korytarzu, tym bardziej, że te cztery przewody są ułożone i kończą się w jednym miejscu....

  Elektryka Dla Każdego 09 Wrz 2009 19:08Odpowiedzi: 3 Wyświetleń: 6524

  Topniki do lutowania miękiego, różnica, charakterystyka.

  Rzecz gustu czym się komu dobrze lutuje...Znaczenie ma zastosowanie, czyli do lutowania jakich powierzchni przeznaczymy substancję i skład substancji, ale na żadnym produkcie tego nie piszą producenci... :)Dlatego kalafonia dobra jest ale np. boraks w paście czy kwas solny w płynie dla trudnych...

  29 Wrz 2010 16:12Odpowiedzi: 2 Wyświetleń: 10990

  Lutowanie blaszek piezzo, prośba.

  Przetworniki piezoelektryczne wymagają bardzo krótkiego, delikatnego lutowania.Pomoże dowolny, dobry topnik, lub pasta do lutowania, ale najprawdopodobniej lutownica ma zbyt wysoką temperaturę.Metaliczna warstwa na ceramice, jest bardzo cienka, stosuj więc miękkie, cieniutkie przewody,... najlepiej...

  06 Mar 2012 14:52Odpowiedzi: 5 Wyświetleń: 3311

  Lutownica do lutowania elementów elektronicznych (25W/130W, Parkside i stajca)

  Mam jeszcze parę pytanie do forumowiczów/znawców;)Lepsza by była stacja lutownica, niż zwykła kolba lub transformatorowa:)A tu daję parę stacji lutowniczych w przystępnych cenach:)Proszę odpowiedzcie, którą najlepiej z nich wybrać itd....1. Jaka jest różnica pomiędzy:Stacja lutownicza...

  16 Maj 2018 15:46Odpowiedzi: 12 Wyświetleń: 12323

  [Sprzedam] Piec do lutowania rozpływowego MECHATRONIKA MR10A.

  Piec do lutowania rozpływowego MECHATRONIKA MR10A.Piec MR10A jest uniwersalnym urządzeniem do lutowania rozpływowego podzespołów SMD oraz suszenia past i klejów.Lutowanie za pomocą cyny ołowiowej i bezołowiowej.ZASILANIE I POBÓR MOCY:220V +/-10% - 50Hz - 2. 2kWŚredni pobór mocy...

  02 Paź 2013 18:12Odpowiedzi: 0 Wyświetleń: 1542

  Lutowanie elementów o wielu pinach w drobnych obudowach

  1. jak takie coś małego przylutować w domowych warunkach? np. 100 nóżek? TQFP lutuje sie łatwo, niektórzy lutują małym grotem i cienką cyną po jednej, sprytniejsi zalewaja wiele nóżek naraz, lutując grotem typu mini fala, a jak nie maja pod reką, to lutują byle jak a później usuwaja zwarcia plecionką,...

  24 Lut 2015 16:43Odpowiedzi: 3 Wyświetleń: 888

  Lutowanie SMT THT Sitodruk Automaty Fala Piece

  Maszyny do sitodruku - dek machine (wpisz w google).Maszyna do testu ICT - Zenthel (bardzo stare)Do testów są już tzw. flying probe - latająca igła - można programować X, Y, Z pod konkretną płytkę.Lutowanie gorącym powietrzem - PACE ( korzystają z nich w NASA) i oczywiście niezawodny Weller....

  08 Mar 2015 17:24Odpowiedzi: 3 Wyświetleń: 1368

  Lutowanie nóżek procesora.

  Przepraszam za odkopywanie tak starego tematu, jednak jest on wysoko w Google po wpisaniu "lutowanie nóżki procesora wrocław" (bez cudzysłowia).Lutowaniem nóżek do procesorów we Wrocławiu zajmują się niektóre serwisy komputerowe np. mi dolutowano zastępczą nóżkę* do Phenom II x4 955, która NIE była...

  30 Mar 2015 18:59Odpowiedzi: 16 Wyświetleń: 8883

  Toshiba c850-16w - Wybór pasty termoprzewodzącej pod procesor i3-2310m

  To jeszcze 2 pytania.1. czy sprawdziłeś poprawność nałożenia pasty, jak nie to kup od razu pastę, jaką Ci poleciliśmy, i po nałożeniu sprawdź, czy jest prawidłowo rozprowadzona. Miałem taki przypadek, przy nakładaniu pasty na kartę graficzną, niby nałożyłem tyle ile trzeba, a temp. skakała gwałtownie...

  Komputery Modding & OC 17 Lis 2016 11:01Odpowiedzi: 18 Wyświetleń: 2193

  Nauka lutowania hot-air, teoria a praktyka.

  W przypadku płyt wielowarstwowych pokaźnych rozmiarów oraz stopu bezołowiowego potrzebny jest podgrzewacz. Porównując pracę bez i z podgrzewaczem to jak uwolnienie się od chodzenia w bardzo zaciasnych butach.Jeżeli lutujesz grotówką to mniej więcej wiesz ile czasu jest konieczne by roztopić pole lutownicze....

  04 Cze 2016 12:31Odpowiedzi: 2 Wyświetleń: 2616

  Lutownica transformatorowa - lutowanie przewodow podstawy lutowania

  Czytam, oglądam i oczom nie wierzę. Po jaką cholerę pasta lutownicza do miedzianych przewodów? Tylko cyna i kalafonia. I żadne regulatory. Temperaturę grotu kontroluje się włączając i wyłączając lutownicę. Wymaga to wprawy. Wszelkiego rodzaju pasty mają właściwości korozyjne (utleniające) jeśli po lutowaniu...

  Wideoporadniki 26 Sty 2017 14:03Odpowiedzi: 25 Wyświetleń: 10575

  Pasta lutownicza MECHANIC V4B45 opinie.

  Poszukuję opinii o tej paście. Czy stosujecie tę pastę do lutowania w swoich warsztatach? Do tej pory stosowałem pastę easy print, ale zawsze coś nie tak z nią było i chciałbym spróbować innej.

  10 Maj 2019 14:15Odpowiedzi: 2 Wyświetleń: 1122

  Robot Lutowniczy REECO wygrywa z Mistrzem Polski w LutowaniuSponsorowany

  Zgodnie z obietnica wstawiam linka do datasheet tranzystora SMd o wymiarach wiekszych sot23 obudowa z wyprowadzeniami ma 40. 64mmx21. 08mm bez nozek 23. 11mmx21. 08mm... tak chodzi po zakładzie i sprawdza czy maszyny pracują poprawnie (i ma jeszcze inne zajęcia)Czyli ma fale do obslugi (? ), bo nie...

  05 Lut 2020 14:54Odpowiedzi: 27 Wyświetleń: 3354

  Wymiana/montaż LED w latarce - jaka pasta, narzędzia?

  Planuję wymianę kilku LED w latarkach, w temacie jestem zielony;)Mam "lutownicę" z aliexpress 80W, 180C -480C.Chciałbym jeszcze kupić coś w rodzaju podgrzewacza Reball UYUE 946-1010 400 W, jakieś imadło, pastę do lutowania i pastę termoprzewodzącą.Widziałem u jakiegoś gościa który robił...

  31 Lip 2022 11:49Odpowiedzi: 5 Wyświetleń: 192

  Szukam firmy zajmującej się lutowaniem. Z Krakowa.

  do podpowiedzi: blade80 dołączył bym swoje 5 groszy... spróbuj zakupić jakąś pastę do lutowania SMD czy coś w tym stylu, ułatwi ona lutowanie i pamietaj że powierzchnia lutownicza płytki jak i również elementy muszą być czyste! bo inaczej sie zakopiesz z robotą, z cyna to fakt nie przesadzaj, ale iość kalafonii...

  14 Gru 2004 09:43Odpowiedzi: 3 Wyświetleń: 1365

  Lutowanie Elementów Elektronicznych - Nokia 3210

  Witam.Mam problem. Jestem początkującym elektronikiem i ostatnio zajmuje się tuningowaniem telefonów. Więc wpadł mi w ręce telefon, w którym trzeba było zmienić podświetlanie (jest to Nokia 3210). Nie znam się na lutowaniu małych elementów na płytkach drukowanych i posiadam jedynie lutownice transformatorową...

  Smartfony Serwis 12 Lis 2005 19:55Odpowiedzi: 3 Wyświetleń: 2847

  Pasta lutownicza, a kalafonia (elektronika)

  Jestem zdecydowanym przeciwnikiem stosowania pasty lutowniczej w elektronice zwłaszcza precyzyjnej. Znam to z praktyki i walczyłem z tym, bo niektórzy koledzy stosowali ją dla łatwiejszego i szybszego lutowania na PCB tylko, że skutki były niekiedy wręcz tragiczne nawet przy nap. kilkudziesięciu...

  03 Maj 2007 10:16Odpowiedzi: 7 Wyświetleń: 58671

  Jaka lutownica do 50zł? Do lutowania SMD.

  Jeśli chodzi o odsysacze cyny ja stosuję przy większych punktach lutowniczych. W innych przypadkach stosuję tak zwany <ekran>. Jest to zwinięty na szpulce oplot z miedzianych drucików nasączony kalafonią która oczyszcza powierzchnie miedziane przez co ułatwia lutowanie. I moja uwaga - nigdy nie...

  Inne Co kupić? 04 Lip 2007 15:06Odpowiedzi: 5 Wyświetleń: 2701

  Jak lutować i czym rurki mosiężne z prętami?

  Witam wystarczy podgrzewać gorącym powietrzem taką rurkę lub ten pręt i na gorąco lutować z dodatkiem pasty kalafoniowej, lutowałem miedziane radiatory i bez podgrzania nic by sie nie dało podlutować. Jak nie masz opalarki takiej do farby to możesz na małym płomieniu kuchenki gazowej i najlepiej złapać...

  19 Lis 2007 10:15Odpowiedzi: 13 Wyświetleń: 6114

  Nakładanie pasty lutowniczej - mała produkcja/prototypy

  ostatnio do głowy strzelił mi pomysł zakupu (bardzo) małego pieca rozpływowego: T962 (producenta nie znam) - znalazłem w dość dobrej cenie na e-bay. Piec służyłby do lutowania póki co układów w obudowach QFP i SOIC i elementów pasywnych 0805, w przyszłości BGA.Zastanawia mnie kilka rzeczy:-...

  19 Paź 2009 08:51Odpowiedzi: 5 Wyświetleń: 5059

  Lutowanie niskotemperaturowe - stop indu i cyny

  Witam ponownie. W celach dydaktycznych (trening lutowania) kupiłem na ebayu 16 sztuk barów 20W. Czy jest mi ktoś w stanie powiedzieć na podstawie zdjęcia która strona emituje promieniowanie oraz położenie anody i katody.Jeśli chodzi o stopy lutownicze to udało mi się zdobyć metaliczny ind w...

  02 Lip 2009 21:07Odpowiedzi: 24 Wyświetleń: 11358

  Lutowanie AD9912BCPZ 64-Lead

  To się lutuje w technologii SMT. Pastę się nanosi na płytkę, kładzie elementy i lutuje w piecu rozpływowym.Ręcznie już lutowałem podobne, ale trzeba mieć precyzyjny grot z dobrą lutownicą, na masę z dołu jest jeden sposób - trzeba zrobić na niej przelotki i przelutować od drugiej strony. Moja lutownica...

  03 Lip 2009 13:39Odpowiedzi: 1 Wyświetleń: 693

  Ile pasty lutowniczej trzeba nanieść?

  Witam. Mam pytanie odnośnie ilości pasty nanoszonej na pad. Czy wie ktoś konkretnie czy jest możliwość wyliczenia jaka jest minimalna ilość pasty aby jakość lutu była odpowiednia. Chodzi mi o zależności wielkości padu, procent pokrycia padu w zależności od grubości stencila i jaki komponent będzie lutowany.

  16 Kwi 2010 13:28Odpowiedzi: 3 Wyświetleń: 1370

  Układ o max. temp 220C - pasta i profil.

  A po co niskotemperaturową?Napisane jest ze lutowanie stopem ołowiowym w temperaturze 220 stopni Celsjusza przez 15 sekund.Zwykła pasta lutownicza ołowiowa wystarczy, większość tych past topi się przy temperaturze ok 180 stopni.Co do tabelki to producenci zawsze zaniżają temperatury i lekkie...

  27 Paź 2010 22:12Odpowiedzi: 1 Wyświetleń: 669

  Budowa stacji do lutowania BGA w laptopach - proszę o opinię

  Wewnętrzny pierścień o niższej temperaturze można zmniejszać lub zwiększać regulując wysunięciem skrętki poza ognisko zwierciadła. Może opiszę po krótce jak to przebiega:- skrętka w ognisku - wiązka skupiona w centrum, poza stopniowo słabnie i rozprasza się- skrętka około 2mm poza ogniskiem - równomiernie...

  Laptopy Hardware 12 Gru 2010 15:07Odpowiedzi: 190 Wyświetleń: 133480

  PT968 jak lutować hot air

  Krótka historia dlaczego ten temat.Jakiś czas temu kupiłem stacje lutowniczom PT968. Do tej pory lutowałem kolbą. Trzy dni temu podjąłem pierwszą próbę polutowania elementów SMD gorącym powietrzem. Pierwsza brawurowa próba zakończyła się totalną klęską. Za wysoka temperatura, za wysokie ciśnienie....

  07 Lip 2011 22:08Odpowiedzi: 3 Wyświetleń: 6179

  Dozownik pasty lutowniczej

  W projektach, w których płytki PCB zawierają w większości elementy SMD przydatny może się okazać dozownik do pasty lutowniczej. Autor projektuŹródło

  07 Lip 2014 16:06Odpowiedzi: 2 Wyświetleń: 6351

  ibm t60 - Jak oczyścić radiator i nałożyć pastę termoprzewodzącą?

  Czy ta szara masa to taśma termoprzewodząca? Jest ona trochę gruba. Czy ściągnąć to i nałożyć na to pastę? Mam 3g AG Extreme i izopropanol. Czy można izopropanolem wyczyścić pozostałości pasty z płyty głównej - są tam lutowania i nie wiem czy alkohol tego nie uszkodzi?

  13 Cze 2015 02:50Odpowiedzi: 6 Wyświetleń: 2673

  Lutowanie diody CREE do płaskownika miedzianego.

  Na dole diody punkt + bym zeszlifował. Na ceramicznym podłożu nie będzie to takie łatwe, część zejdzie, reszta zostanie, a co z metalizowanymi otworami? Chyba że masz jakieś diamentowe narzędzie i trochę ceramiki wytnieszDiodę bym przylutował do płaskownika i na nim był by przy okazji -. Kabelek...

  02 Maj 2015 08:21Odpowiedzi: 2 Wyświetleń: 1506

  Pasta lutownicza - prośba o polecenie

  Pasta KOKI stop SnPb jest gęstsza ze dwa razy od topnika. Przechodzi przez igłę o średnicy zewnętrznej 1-1. 2mm. Ważne by była świeża, dla przedłużenia trwałości należy trzymać ją w lodówce. Jak nie masz zbyt dużo do lutowania to nie kupuj na zapas. Błędem jest stosowanie cienkich, małych strzykawek....

  24 Lut 2017 18:18Odpowiedzi: 6 Wyświetleń: 1179

  Kłopotliwe lutowanie pinów na płytce myszy

  Zamiast rylcem to polecam delikatnie tapeciakiem (nóż).A najlepiej najpierw podświetl płytkę od spodu mocną latarką.Dobra latarka powinna prześwietlić przebieg ścieżek nawet mimo farby.Bo może być to płytka 2 stronna. I przy zerwanej metalizacji ścieżki po 2giej stronie płytki mogą też nie mieć...

  21 Lut 2018 03:21Odpowiedzi: 11 Wyświetleń: 1464

  Lutowanie, cyna sie nie trzyma przewodu i grotu lutownicy

  wszędzie inne głosy Każda sroczka swój ogonek chwali. Trudno wymagać od kogoś kto nie miał styczności z transformatorową lutownicą by taką zachwalał. I odwrotnie.... w tym poscie co podlinkowal Usuniety nie ma nic na ten temat Czytaj cały temat. Nie tylko pierwszy post. Na ten wątek natknąłem się...

  05 Paź 2018 18:05Odpowiedzi: 59 Wyświetleń: 23013

  Lutowania KBC SMD - Jakim grotem lutować

  jak ci się cyna nie topi to masz za małą temperaturę grota.zaczy cyna się topi, tylko jak lutowałem KBC to nie chciała z nóżek cyna schodzić, tylko robiły się połączania a topnika duzo dawałemDodano po 5Witam559 jest doskonałym topnikiem.Moze kupiłem jakieś chińskie gówno.

  Komputery Początkujący 02 Lut 2020 15:52Odpowiedzi: 19 Wyświetleń: 2181

  Dobra pasta lutownicza (do QFP, QFN, SOIC, TSSOP)

  Jaką pastę lutowniczą do SMD koledzy polecą?Lutowanie będzie odbywało się z użyciem stacji na gorące powietrze.Miałem tą pastę:i wg mnie była straszna, kuleczkowała, ciężko było nią coś polutować. Nie wynikało to ze złego przechowywania bo od początku tak było.Którą z tych past polecicie:1)...

  08 Lut 2020 15:18Odpowiedzi: 3 Wyświetleń: 1140

  Przegrzewajacy sie procesor po wymianie pasty

  Probowalem dzis zmienic PSU. pod zasilaczem Vero l2 takie same temperatury wiec to nie wina mojego wiekowego qualteca.Dziekuje wszystkim za wypowiedzi, upewniliscie mnie ze to wina niewydajnego coolera, juz mniejsza o wieksze czy taka sztuka sie trafila cieplutka czy po prostu chlodzenie stockowe od...

  10 Lut 2023 12:42Odpowiedzi: 25 Wyświetleń: 1329

  Jak prawidłowo nałożyć ręcznie pastę lutowniczą z cyną dla elementu QNF?

  Kombinuję już dłuższy czas jak dobrze i równo nałożyć pastę lutowniczą z cyną, posługuję się obecnie dwoma szpilami i delikatnie rozprowadzam pastę na punkty lutownicze, najlepsze co mi się udało uzyskać wyglądało tak:A tak przebiegał proces lutowania, słabo bym powiedział, niektóre punkty...

  19 Mar 2021 02:46Odpowiedzi: 4 Wyświetleń: 414

  Szablon do pasty - złącza wsuwane na krawędź płytki

  Znaczną większość elementów SMD daje się nałożyć automatem na płytkę. Dokładnie wiadomo gdzie należy nałozyć pastę lutowniczą. Są jednak złącza, które przed lutowaniem w piecu muszą zostać ręcznie wsunięte na krawędź płytki.Przykład takiego złącza SMAJak tu rozwiązać problem nakładania pasty? Chyba...

  05 Paź 2021 08:12Odpowiedzi: 1 Wyświetleń: 258

  Temperatura i7 po zmianie pasty przeciętna 76 stopni

  Mam Q6600 długo wykręconego na 3, 6GHz, i nie wygląda na to, żeby mu coś wyschło pod czapką. Z tego co mi wiadomo to ten procesor jest lutowany i nic mu nie wyschnie. Później intel zaczął używać pasty pod ihs i stare procesory z pastą między rdzeniem a ihs robią się gorące.

  07 Mar 2022 08:26Odpowiedzi: 8 Wyświetleń: 222

  Grubość szablonu do pasty

  Jaką stosujecie grubość szablonu do nakładania pasty gdy na płytce są układy w obudowach WLCSP z rastrem 0. 4mm? Pady na PCB mają średnicę 0. 22mm.Czy stosuje się rozwiązania gdy na większą cześć płytki standardowo nakładana jest pasta a małe układy w gęstych obudować WLCSP są lutowane tylko przy pomocy...

  27 Maj 2022 15:39Odpowiedzi: 1 Wyświetleń: 159

  Jak lutować elementy SMD do płytek drukowanych

  DO PRZELUTOWYWANIA PROCKÓW LUB INNYCH ELEM. WILONÓŻKOWYCH NAJLEPIEJ UŻYWAĆ LUTOWNICY NA GORĄCE POWIETRZE.. MOŻE TO BYĆ LUTOWNICA GAZOWA (KOSZT OK. 100 ZL)www. renex. plsą też specjalne pasty do lutowania smd.Lutowanie najlepiej wychodzi za pomocą lutownicy z grzałką ceramiczną taką na 24...

  20 Kwi 2003 21:09Odpowiedzi: 6 Wyświetleń: 5140

  Lutowanie SMD i BGA- potrzebna chemia i inne

  Panowie potrzebuje informacji na temat chemii do lutowaniaale do rzeczy:wiem ze do stawiania kulek najlepsza jest pasta KOKI, czy ona posiada jakieś oznaczenie producenta jak tak to jakie i jakiego topnika używać do przylutowania układów BGA bez podnoszenia ich z płyty wiem ze jakiegoś...

  03 Lis 2003 21:49Odpowiedzi: 7 Wyświetleń: 8006

  Lutowanie elementów na płytkę drukowaną w produkcji seryjnej.

  Mogą być lutowane jak powiedział Józef18 przez falę lutowia do tego służy agregaty do lutomania na fali.Można jeszcze lutować za pomocą pieca konfekcyjnego. Układa się elementy na płytce smaruje spacjalną pastą i wkłada do pieca. Pasta zamienia się w lutowie.

  19 Kwi 2006 17:17Odpowiedzi: 3 Wyświetleń: 1020

  Hot air jak lutować?

  Witam!!!W najbliższym czasie mam zamiar kupić stację lutowniczą hot air. Przed jej zakupem chciałbym się dowiedzieć jak się nią lutuje, co trzeba mieć oprócz niej (jakie pasty, topniki itp. ) Głównie chodzi mi o lutowanie alementów BGA. Chodzi mi o całkowicie podstawowe informacje.

  14 Wrz 2005 08:16Odpowiedzi: 2 Wyświetleń: 1382

  Lutowanie twarde palnikiem na propan-butan?????

  NIe jestem zawodowcem ale pare setek metrów rur już polutowalem.To marny pomysl lutowania tym palniczkiem. Do miękkiego lutowania wystarczy. Do twardego- z ledwością. rury do 18 mm miedziane.Tutaj nie ma co kombinowac. By to zrobić porządnie i PEWNIE to potrzebny palnik z tlenem. Są gotowe zestawy...

  AGD chłodnictwo 06 Gru 2005 22:03Odpowiedzi: 18 Wyświetleń: 76739

  Lutowanie

  Warunki dobrego lutowania:1. Czystość lutowanych powierzchni2. Odpowiednia temperatura lutowania3. Zabezpieczenie lutowanych powierzchni przed utlenianiemi parę innych takich zaleceń jeszcze było.W skrócie umyj (spirytusem/acetonem/terpentyną innym świństwem) i wyczyść miejsce lutowania...

  10 Mar 2008 09:01Odpowiedzi: 23 Wyświetleń: 3594

  k810i Lutowanie Kraków. Prośba o pomoc. Włącznik aparatu.

  Przy zdejmowaniu obudowy Sony Ericsson K810i urwałem plastkiowy element włącznika który odpowiadał za właczenie aparatu foto przy otwarciu zasłony obiektywu.Wszystko widać na zdjęciach poniżej.Przy podważaniu uszkodzonego włącznika urwały się nóżki.Kupiłem już nowy włącznik na...

  20 Kwi 2008 11:42Odpowiedzi: 12 Wyświetleń: 3049

  Problemy z lutowaniem po przesiadce z transformatorówki.

  Zrobiłem wszystko jak radzili koledzy i już jest lepiej. Mam problem tylko z temperaturą. Zrobiłem sobie czyścidełko do grotu i kupiłem pastę do lutowania i cynę z topnikiem. Gtot jest czyściutki i biały, cyna się do niego trzyma więc jest OK. Ale wydaje mi się że grot jest za zimny. Przykładam go do...

  10 Lip 2008 18:14Odpowiedzi: 17 Wyświetleń: 5770

  Poczatki w lutowaniu

  I zamiast kalafoni używaj pasty do lutowania.Dodano po 50Po kilku lutowaniach czyść grot w zwilżonej gąbce.

  09 Paź 2008 19:58Odpowiedzi: 8 Wyświetleń: 1979

  Lutowanie SMD - cyna nie siada na polu lutowniczym.

  To że płytka przed lutowaniem musi być odtłuszczona to jest oczywiste.Najczęstszym błędem przy lutowaniu jest za mała ilość topnika, i za niska temperatura, bo lepiej grzać element krócej w wyższej temperaturze niż męczyć się w niższej.Topnika zawsze trzeba używać, i nie ma tu znaczenia wielkość...

  09 Kwi 2009 16:53Odpowiedzi: 6 Wyświetleń: 5889

  Profesjonalne lutowanie elementów SMD

  Szkoda że nic nie ma o lutowaniu układów BGA; układów z padami pod spodem (np. MLF, LGA itd.. ).Tutaj chyba już piec się stosuje i dobrą pastę.Układy bez nóżek a z padami na spodzie to już codzienność do tego te rozmiary 3mmx3mmx1 - może o takim lutowaniu coś napiszecie koledzy a nie trywialnych...

  18 Cze 2011 04:49Odpowiedzi: 15 Wyświetleń: 26211

  Flux ASA-223 czy można lutować SMD

  Witam. Czy topnikiem Flux ASA-223, mogę lutować(... )Chodzi o to, czy mogę posmarować ścieżki tym topnikiem a potem osadzać scalak i dmuchać gorącym powietrzem, czy trzeba innym preparatem?Topnik nie służy do lutowania.Po "posmarowaniu" ścieżek musisz jeszcze dodać spoiwo (cynę), lub zastosować...

  09 Wrz 2010 16:30Odpowiedzi: 2 Wyświetleń: 4146

  Zlecę - wysyłkowe lutowanie płytek + wykonanie okablowania.

  Wpadło mi drobne zlecenie na lutownie płytek, niestety w chwili obecnej mam za dużo innych prac, przez to nie mogę zająć się tematem dalej.Dlatego zlecę lutowanie obwodów drukowanych widocznych na zdjęciach.Możliwość lutownia lokalnie i wysyłkowo.Na tą chwilę mam do wykonania 250 płytek,...

  13 Gru 2010 09:43Odpowiedzi: 2 Wyświetleń: 8084

  Jakiej średnicy tinolu używać do lutowania?

  Skończyła mi się kolejna szpulka tinolu Cynel. Jak dotąd używałem średnicę 0. 7 mm z dodatkową pastą lutowniczą..Rozważam zakup 0. 56mm.Zwykle lutuję smd stacją lutowniczą Elwik 60W 24V z termostatem (nie hot-air).Czy wygodniej lutuje się 0. 7mm czy cieńszym tinolem. Kupić 0, 56 czy pozostać...

  26 Gru 2011 22:12Odpowiedzi: 4 Wyświetleń: 1472

  SOLOMON SR-965b - przeróbka pod lutowanie PCB

  Posiadam lutownicę Solomon SR-965b 40W. Chciał bym ją "zmodyfikować" aby móc nią przylutowywać przewody do punktów PCB takich jak na zdjęciu poniżej.Widziałem kiedyś temat gdzie za pomocą diody prostowniczej można obniżyć w tej lutownicy moc na 20W więc to też zrobię.Ale głównie interesuje...

  13 Lis 2012 15:26Odpowiedzi: 0 Wyświetleń: 993

  Początki elektroniki - cz. 1 - lutowanie

  Kalafonię (używam Tannal w woreczku 100g) najlepiej rozpuścić w izopropanolu, po co smrodzić acetonem... Jakiś początek lutowania SMD jest, ale znacznie lepsze są topniki do tego przeznaczone. Co najmniej pasta lutownicza "AG Termopasty", dla ambitnych np TSF6502, te topniki mają tą zaletę, że nie żrą...

  27 Paź 2013 11:07Odpowiedzi: 22 Wyświetleń: 39003

  Miedziany grot lutownicy Quick 708, hakko. Lutowanie jak marzenie.

  Bzdura. To nie topniki niszczą grot - widać jesteś " ężynierem" chemikiem. Nic nie zakwaszano żadnym kwasem, chlorku cynku używano jedynie do lutowania rynien. Kalafonia i oparte na niej pasty lutownicze znane są od dziesięcioleci, boraks i salmiak chyba jeszcze dłużej. W dodatku masz mierne pojęcie...

  04 Lis 2014 00:32Odpowiedzi: 19 Wyświetleń: 9519

  Lutowanie SMD - czy da się naprawić ten przypadek?

  Uważać trzeba gdzie się lutownice przykłada. A tak na poważnie to sobie najpierw posmaruj ścieżki pastą i po cynuj. potem przylutuj kynar i przyklej końce taśmą jak najdalej od padów układu, potem połóż układ przylutuj za pady które zostały i następnie lutuj nóżki do kunaru. Trzeba to lutować szybko...

  01 Maj 2016 20:02Odpowiedzi: 30 Wyświetleń: 3009

  Nowe spoiny to metoda lutowania półprzewodników

  Naukowcy z Uniwersytetu Chicago opracowali metody umożliwiające lutowanie powierzchni półprzewodników tak, aby zachowały one swoje właściwości i wysoką wydajność przetwarzania sygnałów.Łączenie powierzchni półprzewodników od dawna stanowi poważny problem w branży elektronicznej, ze względu na...

  25 Lut 2015 23:23Odpowiedzi: 3 Wyświetleń: 3117

  Lutowanie czy klejenie - 1500 krążków i kabelków

  Jak zwykły "trudnolutujący" DNE będzie zastosowany to przydał by się czysty kwas acetylosalicylowy bo na tabletce to po jednym druciku się da dłubać, a tu pasowało by cały pęczek drutów cynować hurtem.Tygielek z roztopioną cyną i pęczek drutu w kwas i w cynę i tak ze dwa razy i po robocie.Chyba jakieś...

  13 Wrz 2015 09:43Odpowiedzi: 22 Wyświetleń: 1953

  Jak lutować elementy smd: TPS51225C, SY8868QMC

  Układy takie lutuje się fabrycznie zazwyczaj za pomocą pasty cynowej lub na kulkach BGA i wygrzewa się. Można też cyną o stopie eutektycznym w niższej temperaturze za pomocą HotAir'a. Chociaż kilka razy lutowałem zwykłą cyną oraz dobrym fluxem za pomocą płaskiego wąskiego grotu.

  08 Sty 2017 20:55Odpowiedzi: 11 Wyświetleń: 948

  Czy cyna Sn96, 5Ag3Cu0, 5 nadaje się do lutowania el. przewlekanych?

  To przykładowe, używałem różnych producentów, zarówno w paście, jak i w drucie.[url=] Taka lub [url=] taka lub [url=] TakaNa co dzień lutuje zwykłą ołowiową, lecz jeśli jednak ma nie być śladów naprawy:) to używam pasty, lub drutu - zależy co mam.

  11 Maj 2017 20:15Odpowiedzi: 22 Wyświetleń: 1647

  Cyna przy lutowaniu robi się matowa. Czy da się temu zaradzić?

  Mój ojciec też kiedyś wspominał o salmiaku. Większość "zagramanicznych" topników, o trudnych nazwach, zalecanych do lutowania twardego srebrem czy mosiądzem, to pasty na bazie salmiaku, zawieszonego w wodnym roztworze. Płytki węglikowe nawet tak lutowałem do trzonków. Bo powszechnie to używało się go...

  18 Gru 2017 09:16Odpowiedzi: 38 Wyświetleń: 4671

  Lutowanie ogniw/pasta lutownicza

  Witam!Mam pytanie odnośnie lutowania ogniw 18650. Wiem, że fabrycznie ogniwa są zgrzewane punktowo... I wiem też, że mozna je zlutować z pomocą pasty lutowniczej.Posiadam brazetec degufit 3000.Tak swoją drogą to kiedy stosuje się pastę lutowniczą? (mało jest spójnych artykułów na ten temat)Wiem,...

  08 Lut 2021 21:13Odpowiedzi: 9 Wyświetleń: 2850

  Bezstresowe lutowanie ogniw (akumulatorów) 18650 i innych.

  Dobra jest Aspiryna. Tez kwas. Najpierw grot w tabletkę Aspiryny (troche dymi) i natychmiast z tinolem na lutowany przedmiot. Efekty 100% pozytywne. Nauczyłem się tego od doświadczonych elektroników w Firmie Polon. Działa idealnie i nie trzeba nic zmywać. Można w ten sposób pobielić trudno zwilżalne...

  16 Sty 2022 01:29Odpowiedzi: 137 Wyświetleń: 152631

  Sposoby na sprawne lutowanie

  AVE...Kiedyś kupilem pudelko chińskiego topnika. Ładnie pachniał, ale w lutowaniu sprawdzał się średnio. Teraz używam topnika od Cynelu, ale oznaczenia nie pamiętam. Kupilem też chińską pastę lutowniczą - nawet w połączeniu z chińskim topnikiem nie nadawała się do lutowania SMD hot-airem. Luty były...

  Tematy tygodnia 22 Lip 2019 18:07Odpowiedzi: 63 Wyświetleń: 21093

  Lutowanie miękkim lutem - czym lutować żeliwo?

  Przygotowałem świeżą pastę lutowniczą i zamieściłem film o lutowaniu żeliwa. Nastepne odcinki w przyszlym tygodniu. Jeśli ktoś jest zainteresowany próbką pasty to prosze dać znać. Mam niewielką ilość pasty ale chciałbym żeby była przetestowana.Jeszcze raz podkreślam że jestem chemikiem i paste...

  30 Maj 2021 10:06Odpowiedzi: 13 Wyświetleń: 4089

  Topnik do lutowania twardego stali.

  Jak to wygląda z lutowaniem mosiądzem na boraks? Na filmikach ludzie podgrzewają drut palnikiem i po wsadzeniu do boraksu ten się ładnie klei, u mnie z kolei nic nie przylega, nawet po mocnym podgrzaniu.Próbowałem też posypywać lutowany element, ale od razu palnik to zdmuchuje.Myślałem...

  28 Maj 2020 17:57Odpowiedzi: 4 Wyświetleń: 993

  Jaki osprzęt polecacie do lutowania lutownicą transform. 45W/75W. Inne pytania

  1) Mamy 2020. Lutownica ma mieć stabilizacje temperatury. Inaczej będzie palić topnik i przegrzewać albo niedogrzewać spoiny. Hakko (T-12) umie poprawnie pobielić linkę 4 mm2.2) Lutować warto tylko czasem. W przemyśle złącza się zagniata bo jest to bardziej niezawodne, szybsze i tańsze. Słuchawki-...

  12 Paź 2020 05:40Odpowiedzi: 13 Wyświetleń: 729

  Płytki po montażu automatycznym źle się lutują

  Cały pic w tym, że przy normalnej szybkości nie zalewa. No właśnie to chciałem zobaczyć jakbyś taką samą techniką jak lutowałeś drugi punkt lutował pierwszy, albo polutuje się tak samo dobrze, albo zobaczę że naprawdę jest problem.Niemniej jednak musi to wynikać ze zmian składu pokrycia padów po...

  09 Paź 2020 21:29Odpowiedzi: 24 Wyświetleń: 714

  Podstawy lutowania - kilka słów o trudnej sztuce lutowania...

  Lut na grocie pozostawia się po lutowaniu - przed wyłączeniem zasilania, bo chroni on grot przed możliwością pokrycia się tlenkami czy innym nagarem, którego pozbyć się potem jest trudno. Ogólnie grot (nie ważne jaki) powinien być pobielony podczas pierwszego użycia i następnie trzeba dbać o to, by...

  30 Paź 2020 19:49Odpowiedzi: 47 Wyświetleń: 70685

  Palnik do lutowania twardego - jaki?

  pozostaje kwestja połączenia miedzi np ze staląNormalnie spoiwem cynowym się da lutować, nawet ze stalami "szlachetnymi" ale jeśli ma pracować w trudnych warunkach to tylko "sreberko". Do nowej armatury miedzianej i miedziopochodnej (mosiądz, brąz itp. ) można użyć spoiwa CuP + pasty do lutowania...

  05 Sty 2021 07:53Odpowiedzi: 10 Wyświetleń: 1869

  ABC lutowania - czyszczenie lutownicy itd.

  Ustawiłem temperaturę 290 stopni. Domyślnie było 308. Podobno Stop lutowniczy topi się przy 250. To może być za mało.Bo dotykając grotem elementu lutowanego - grot się chłodzi.Element grzejny + obudowa grota musi mieć odpowiednią pojemność cieplną.Ile są warte groty W TC100 -nie wiem.Lutuję...

  12 Gru 2021 16:50Odpowiedzi: 33 Wyświetleń: 1236

  Dość poważne problemy z lutowaniem różnych elementów

  Brakuje mi już słów i muszę poruszyć ten temat. Bardzo często zdarza mi się, że mam problem z lutowaniem. Wszystko, czego facet od elektroniki uczył w 8 klasie jest jakby z deka nieprawidłowe. Zapodam kilka przykładów jak mnie uczono:1. próbuję zlutować przewody elektryczne (pochodzące z zasilacza...

  14 Gru 2021 16:30Odpowiedzi: 4 Wyświetleń: 249

  Gdzie przechowywać pastę KOKI

  jak w temacie gdzie powinno się przechowywać pastę koki żeby nie twardniała i długo była przydatna do lutowania?? Bo ja moją włożyłem do lodówki i pionowo ją ustawiłem ale topnik zebrał się u góry.

  08 Lut 2008 20:17Odpowiedzi: 10 Wyświetleń: 3465

  Jaki przyrząd do nanoszenia pasty lutowniczej?

  Pragnę wypróbować przydatność metody lutowania rozpływowego przy budowie płytek prototypowych SMD. Nie koniecznie musi się ona u mnie sprawdzić. Na początek planuję zakup najtańszej stacji Hot Air PT-803. Pozostaje pytanie o nanoszenie pasty lutowniczej. Tanio prosto i w miarę przyjemnie, czyli jaki...

  01 Wrz 2008 07:36Odpowiedzi: 3 Wyświetleń: 1769

  Dyspenser automatyczny do pasty lutowniczej.

  LGA nigdy nie ruszałem ręcznie więc nie mam pojęcia jak to lutować, jedyne z czym miałem do czynienia w takich przypadkach to nakładanie pasty przez stencil bezpośrednio na płytkę...

  DIY Konstrukcje 20 Cze 2014 17:25Odpowiedzi: 30 Wyświetleń: 17647

  Która pasta termoprzewodząca do 40zł jest najlepsza?

  Na pewno nie 2 ostatnie, one to mogą służyć do "wypchania" procesorów z nielutowanymi do rdzenia IHS'ami, a do zakładania samego radiatora i zysku 1stC nie opłaca sie płacić 50zł za 1mg pasty, która w dodatku rozsmarowuje się podobno ciężej niż waży Kalisz.

  Komputery Co kupić? 06 Sie 2013 10:07Odpowiedzi: 27 Wyświetleń: 2667

  Co ta za pasta lutownicza?

  Przeglądajac youtube natrafiłem na taki filmik:Co to za pasta, którą wygrzewa facet na filmie? Tak z ciekawości czy zastanawiał się ktoś czy taką pastą nie dało by się lutować układów bga?

  25 Kwi 2015 08:31Odpowiedzi: 3 Wyświetleń: 2535

  Automatyczny dyspenser do pasty lutowniczej DIY

  Nie do końca zgodzę się z kolegą byrrt, dziś zamawianie i oczekiwanie to może być 48 godzinTo teraz przeczytaj co ja napisałem - 15min kontra 48h na zamówienie szablonu, do tego jego montaż na szablonodrukarkę, czyszczenie wszystkiego, koszt ok 300 netto itp. Wszystko to na dyspenserze zrobisz w...

  22 Lip 2015 22:58Odpowiedzi: 15 Wyświetleń: 9408

  - Wymiana pasty pod IHS Intela a gwarancja.

  Z pewnością nie kleimy czymś takim.W celach jak powyżej, tj zmylenie producenta większość stosuje właśnie to. Odporne na temperatury do 300 stopni, czarne, konsystencja i twardość bardzo podobna.Akcja z pastą pod IHS moim zdaniem jest nieczystym zagraniem od producenta (świadomie bym takiego...

  07 Paź 2017 13:08Odpowiedzi: 14 Wyświetleń: 1335

  Amatorski szablon do pasty

  Czy realne jest amatorskie wykonanie szablonu do pasty lutowniczej z tworzywa sztucznego? Jaki materiał nadawałby się na taki szablon?Cel to wypróbowanie płytki, ręczne lutowanie przy gęstych układach nie jest zbyt proste i nie wygląda estetycznie.Wiem że stencil w Chinach jest tani, ale już...

  05 Gru 2018 11:48Odpowiedzi: 2 Wyświetleń: 501

  Czy układ w obudowie WLCSP da się przylutować bez pasty?

  (at)oloam Skro się nie uważasz za fachowca - nie pouczaj innych tylko się ucz. Nie każdy produkt przeszedł przez Twoje ręce, nie każdy jest zły i łamiący RoHS bo tak wymyśliłeś. Nie każdy produkt jest na rynek komercyjny EU, świat jest nieco większy. A standardy dla Amazona to tylko komercyjna elektronika...

  04 Sie 2021 06:15Odpowiedzi: 10 Wyświetleń: 417

  Mechatroniczny ręczny dozownik (dyspenser) do pasty lutowniczej

  Przerabiałem temat. Do napędu użyłem silnika 28BYJ-48 z przekładnią 5V.Jestem po za domem ale mam model 3D mojego projektu.Robiłem próby na paście do lutowania takiej jak poniżej:Niestety mój silnik z przekładnią nie dawał rady.

  DIY w budowie 17 Kwi 2022 21:08Odpowiedzi: 37 Wyświetleń: 3807

  Problem z użytkowaniem pasty lutowniczej.

  Wypchałem ten korek ze strzykawki i pasta ma według mnie odpowiednią konsystencję do lutowania więc jutro będę próbował lutować płytki do nauki lutowania SMD, wypchać nie mogłem ponieważ od prób wyciskania śrubokrętem w korku zrobił się stożek.

  28 Kwi 2022 06:40Odpowiedzi: 10 Wyświetleń: 657

  Jak lutować?

  ... heh... tak to bywa z fajansiarskimi wtykami. Rada jest jedna... dokładnie oczyćś bolce przed polutowaniem. Papierem ściernym lub po prostu oskrob skalpelem. Potem pobiel je z użyciem dobrej pasty..... i już gotowe do lutowania. Lutownica o niedużej mocy, troszke wprawy i wtyk jak z fabryki.... :)

  09 Gru 2003 14:37Odpowiedzi: 9 Wyświetleń: 5587

  Nauka lutowania dla początkującego.

  Kalafonia jest używana jako topnik. Niektórzy zamiast niej stosują specjalne pasty czy płyny do lutowania. Topnik m. in. pozwala na właściwe zwilżenie lutowiem lutowanych powierzchni (wtedy właśnie powstaje pożądany menisk wklęsły widoczny na obrazku powyżej).

  11 Lis 2004 15:26Odpowiedzi: 8 Wyświetleń: 25113

  Metoda na lutowanie. Wlutowanie układu FT245bm.

  jak masz pastę lutowniczą, taką w strzykawce zawiesinę lutowia w czymś tam, nanosisz ją na pola lutownicze, kładziesz scalaczka, przytrzymujesz palcem z góry jak juz bedziesz pewien, że dobrze leży to grzejesz jak popadnie (znaczy w okoliczy pola, ale nie po paście) - pieknie wychodzi, prawie jak z...

  27 Lut 2005 23:39Odpowiedzi: 12 Wyświetleń: 2517

  fiat uno lutowanie szczotek

  Jest taka pasta lutownicza (cyna również) do lutowania rurek miedzianych przy nowoczesnych kaloryferach, piecykach gazowych. Tylko temperatura topnienia jest jest trochę wyższa, i trzeba dobrej lutownicy - kolby, by to zlutować - albo palnik. Ja stosowałem zwłaszcza w rozrusznikach od silników diesla,...

  Samochody Elektryka i elektronika 13 Kwi 2010 18:01Odpowiedzi: 11 Wyświetleń: 9913

  Lutowanie?

  Te przewody napewno są w emali... moim sposobem na emalnię na tych drutach jak i na DNE jest zapalniczka, lub ścieczka w zależności co mamy pod ręką. Opalamy a potem paznokciem ściągamy zwęgloną emalnię. Potem troszku pasty lub kalafonii i lutujemy spokojnie:)Pozdrawiam Mat.

  22 Sty 2006 19:40Odpowiedzi: 6 Wyświetleń: 2466

  Lutowanie SMD

  Cynel 1 to jest pasta do lutowania, zupełnie niezła. Pudełko wielkości pudełka od pasty do butów kosztuje chyba ok 3 zł. Niestety nie można jej używać przy lutowaniu na druku - upływności i przebicia na wysokim nap. przy tranzystorze wn. przebija natychmiast. Jest łatwo zmywalna denaturatem i innymi...

  05 Maj 2006 08:47Odpowiedzi: 4 Wyświetleń: 4762

  lutowanie, wylutowywanie

  znalazłem post kolegi "Sawicki" ->Układy przewlekane zalecam wysysać odsysaczami ja mam DENON SC-7000 z wewnętrznym kompresorem, używam od 5 lat i nawet ciasne przeloty w wielowarstwowych drukach pięknie wysysa, co do SMD kiedyś używałem igły lekarskiej, mozolna robota ale tania koniecznie używać topników...

  27 Cze 2006 11:09Odpowiedzi: 10 Wyświetleń: 3394

  Jak Lutować??? proszę o pomoc

  jeśli ten temat dotyczy lutowania to się spytamlepiej mieć cynę z TZW pastą czy odzielnie

  01 Mar 2007 14:26Odpowiedzi: 18 Wyświetleń: 10224

Jedną z czynności, które w domu wykonuje się nadzwyczaj często, jest lutowanie. Aby móc je przeprowadzić, niezbędne jest nie tylko odpowiednie urządzenie, ale również akcesoria do lutowania. Z uwagi na sposób działania lutownicy to właśnie one stanowią ważny element wydajnego, a także efektywnego procesu łączenia różnych materiałów. Zazwyczaj lutownice wykorzystuje się przede wszystkim do łączenia przewodów w zepsutych urządzeniach. Dobrze dobrane spoiwo, a także odpowiednia cyna lutownicza zapewniają skuteczność przeprowadzanej pracy.

Wszystkie dostępne w asortymencie akcesoria do lutowania zostały przygotowane przez cenionych producentów. Dzięki temu zapewniają łatwość wykonania pracy z ich udziałem. Dodatkowo są również wydaje, a ich zastosowanie jest szczególnie proste. Sprawdzą się one zarówno w rękach profesjonalistów, jak i osób, które pierwszy raz trzymają lutownice w rękach. Szeroki wybór akcesoriów sprawia, że można wybrać te dostępne w opakowaniach zbiorczych albo pojedyncze, na przykład do wypróbowania. Sprawdź wszystkie elektronarzędzia i akcesoria w naszej ofercie!

Wysokiej klasy akcesoria do lutowania – popraw jakość swojej pracy

Lutowanie, podobnie jak inne czynności polegające na obrabianiu określonych materiałów, wymaga nie tylko zastosowania najwyższej klasy narzędzi, ale też dodatkowych akcesoriów spajających czy wspomagających proces łączenia. W asortymencie Bricomarche znajdziesz najwyższej klasy akcesoria do lutowania, które pozwolą Ci na działanie w warunkach domowych i zawodowych.

Czym charakteryzują się skuteczne akcesoria lutownicze? To materiały, które pozwalają na precyzyjne, trwałe i wszechstronne lutowanie (zarówno przy małych elementach, jak i dużych przedmiotach). Wytrzymają one nawet intensywną eksploatację i świetnie współpracują z każdym modelem lutownicy.

Lutowanie – co warto o tym wiedzieć?

Czym w ogóle jest lutowanie? To łączenie metalowych elementów przy pomocy rozgrzanego spoiwa (zwanego lutem), którego temperatura topnienia jest niższa niż łączonych części. Rozgrzane końcówki do lutownicy zaczynają roztapiać takie spoiwo i łączą odłączone warstwy. Zaletą lutowania jest duża precyzyjność i możliwość obrabiania drobnych elementów – takich, których nie da się złączyć techniką spawalniczą.

Wróćmy tutaj do łączenia materiałów metalowych. Czym są spoiwa do lutowania? To zwykle miedź, brąz, mosiądz, a także różne stopy tych surowców. Zdarza się też wykorzystywanie miedzi. Wszystko zależy od tego, jaki rodzaj materiałów będziesz lutować oraz jaką technikę masz zamiar zastosować.

Jednym z najpopularniejszych spoiw jest cyna do lutowania. Świetnie sprawdza się w elektryce, gdyż rozpuszcza miedziane przewody, trwale je łącząc.

Jakiego rodzaju akcesoria do lutowania są niezbędne do prawidłowego wykonywania lutów?

Lutowanie wymaga zastosowania szeregu różnych narzędzi i elementów. Oczywiście, najważniejsza jest lutownica czyli sprzęt generujący ciepło i umożliwiający precyzyjne rozprowadzenie spoiwa. W Bricomarche znajdziesz najwyższej klasy lutownice transformatorowe, kolbowe i stacje lutownicze o różnej mocy i zastosowaniu.

To jednak nie wszystko. Akcesoria do lutowania pełnią niemniej ważną rolę niż narzędzie elektryczne. Jakie elementy do łączenia metali różnego typu możemy wymienić?

 • Spoiwa lutownicze – najlepiej jeżeli umieszczone jest np. na szpulce i posiada topnik. Parametry (np. grubość spoiwa) zależy od Twojego zapotrzebowania.
 • Kalafonia – surowiec wspierający równomierne rozłożenie spoiwa po powierzchni obrabianych materiałów.
 • Końcówki do lutownicy – dzięki nim lutowanie jest precyzyjne, dokładne i równomierne.
 • Akcesoria lutownicze dodatkowe – tutaj możemy wymienić różnego rodzaju uchwyty, groty do stacji, palniki i reduktory (przy lutowaniu przemysłowym), młotki i wiele innych.

Które akcesoria lutownicze znajdziesz w naszym asortymencie?

W Bricomarche znajdziesz różnego rodzaju akcesoria, które wykorzystasz w procesie łączenia materiałów. Posiadamy trwałe spoiwa lutownicze, wykorzystywane w profesjonalnym lutowaniu oraz w działaniach hobbystycznych.

Poza tym, że oferujemy różne spoiwa do lutowania, posiadamy także wiele innych elementów w tym groty, topniki, kalafonie, a także narzędzia do łączenia przemysłowego i całe zestawy. Wszystko dostępne jest w różnych rozmiarach, właściwościach i o różnorakim przeznaczeniu.

Niezależnie czy interesuje Cię określona cyna do lutowania czy końcówki, masz pewność, że wszystkie elementy spełniają najwyższą jakość i pochodzą od uznanych producentów. Charakteryzuje nas szeroki wybór najlepszych elementów lutowniczych – na pewno znajdziesz coś dla siebie.

Lutowanie Frigidaire 2020218a0734

Bezpośredni link do pobrania Lutowanie Frigidaire 2020218a0734

Starannie wybrane archiwa oprogramowania - tylko najlepsze! Sprawdzone pod kątem złośliwego oprogramowania, reklam i wirusów

Ostatnia aktualizacja Lutowanie Frigidaire 2020218a0734