Procedura preparatywna i operacyjna podręcznika użytkownika Frigidaire Ffc15k1cw0 jest skierowana do wszystkich użytkowników lodówki Frigidaire. Podręcznik zawiera szczegółowe informacje na temat wszystkich funkcji i ustawień, które są dostępne w lodówce. Podręcznik zawiera również instrukcje dotyczące bezpiecznego użytkowania lodówki, w tym informacje dotyczące wymiany produktów i usuwania odpadów. Podręcznik zawiera również szczegółowe informacje na temat wszystkich funkcji i ustawień, które są dostępne w lodówce, w tym jakie rodzaje żywności należy przechowywać, jak ustawić temperaturę lodówki, jak kontrolować czas przechowywania i inne szczegółowe informacje.
Ostatnia aktualizacja: Procedury preparatywne i operacyjny podręcznik użytkownika Frigidaire Ffc15k1cw0
W rozdziale tym zapoznasz się z pojęciem i rodzajami systemów operacyjnych.
Ćwiczenie 1
Uruchom komputer i rozpoznaj system operacyjny zainstalowany na twoim komputerze.
Wskazówka
Abyś mógł poprawnie rozpoznać zainstalowany w twoim komputerze system operacyjny, porównaj go z przedstawionymi poniżej ekranami powitalnymi najpopularniejszych systemów komputerowych.
Źródło: Sławomir Szaruga, licencja: CC BY 3.
Źródło: Sławomir Szaruga, licencja: CC BY 3. pl/portal/f/res-minimized/RK1mvsts5zDu2/3/SWbVU3syw7BuYPEvxBIQALwX0RKxJ53D. jpg">RK1mvsts5zDu21 Źródło: Sławomir Szaruga, licencja: CC BY 3. pl/portal/f/res-minimized/R1ZeZ5WRZ3WTl/3/2hKb0aizWB1HwYY6Vw3fAFUuXPVTkwh1. jpg">R1ZeZ5WRZ3WTl1 Źródło: Sławomir Szaruga, licencja: CC BY 3.
Już wiesz, że komputer rozróżnia tylko dwie wartości oznaczane jako „0” i ***”1”***. Dla nas porozumiewanie się z komputerem za pomocą dwóch znaków byłoby bardzo trudne. Dlatego potrzebny jest mechanizm, dzięki któremu będzie możliwe porozumiewanie się z komputerem za pomocą języka zbliżonego do ludzkiego. W komputerze tę funkcję spełnia zbiór programów nazwany systemem operacyjnymsystemem operacyjnym. Bez niego komputer nie wykona żadnego działania.
Zapamiętaj!
Równie ważnym jak komunikacja z człowiekiem, a może nawet ważniejszym, zadaniem systemu operacyjnego jest zapisywanie plików na dysku, czyli tak zwane zarządzanie dyskami. Do działań takich zalicza się: zapisywanie, kopiowanie, usuwanie, rozmieszczanie, czy też uruchamianie plików.
Obecnie najbardziej popularnymi systemami operacyjnymi instalowanymi w komputerach są:
MS Windows, Mac OS, Linux, Android. Producenci systemów operacyjnych oznaczają je specjalnymi symbolami graficznymi.
Ćwiczenie 2
Dopasuj poniższe symbole do nazw systemów.
Systemy operacyjne są nieustannie ulepszane przez producentów i zastępowane nowszymi wersjami. Możesz pracować z takimi komputerami, które mają zainstalowane systemy tego samego producenta, ale wyglądają inaczej. Większość współczesnych komputerów pracuje pod kontrolą systemu MS Windows, Mac OS X lub darmowego systemu Linux.
System Mac OS X, opracowany przez firmę Apple, jest przeznaczony dla komputerów Macintosh produkowanych przez tę firmę.
Systemy operacyjne Android, Windows Phone i iOS są przeznaczone przede wszystkim dla urządzeń mobilnych, takich jak tablety i smartfony.
Więcej informacji na temat systemów operacyjnych uzyskasz tutajtutaj.
Po uruchomieniu komputera, wybraniu użytkownika, który jest ci przypisany i zalogowaniu się do systemu operacyjnego wita cię znajomy wygląd ekranu. Możesz na nim uporządkować wszystkie elementy, tak aby sprawnie dotrzeć do potrzebnych dokumentów i programów.
Ćwiczenie 3
Wyobraź sobie, że jesteś projektantem systemu. Wybierz elementy z dostępnej bazy, które chcesz umieścić na ekranie twojego komputera.
Źródło: Grzegorz Zwoliński, licencja: CC BY 3.
Uzasadnij swój wybór.
Wskazówka
Wygląd tego ekranu w znacznym stopniu zależy od ciebie. Jednak są na nim elementy ściśle związane z wykorzystywanym systemem operacyjnym. W zależności od niego ekran może nazywać się pulpitem lub biurkiem. Wybierz odpowiedni przycisk i obejrzyj, jak wygląda ekran w wybranym systemie operacyjnym.
Windows 7Windows 7
Windows 8. 1Windows 8. 1
UbuntuUbuntu
Mac OS XMac OS X
Windows 10Windows 10
Zapamiętaj!
System operacyjny to program, który umożliwia ci porozumiewanie się z komputerem. Jest wiele systemów operacyjnych, ale ich podstawowe funkcje są podobne.
Podręcznik operacyjny jest jednym z dokumentów niezbędnym w budowaniu systemu franczyzowego, dlatego tak ważne jest aby jego zawartość była przemyślana i powiązana z treścią umowy.
Najczęściej w skład dokumentacji franczyzowej podmiotu tworzącego sieć franczyzową wchodzi:
1. list intencyjny ( określający warunki wstępnych negocjacji),
2. umowa franczyzowa ( podstawowy dokument określający prawa i obowiązki obu stron),
3. podręcznik operacyjny ( dokument szczegółowo określający zasady współpracy franczyzodawcy z franczyzobiorcą)
Zawartość...
Zawartość podręcznika operacyjnego jest ściśle powiązana z treścią umowy franczyzowej. Podręcznik operacyjny jest przekazywany franczyzobiorcy dopiero po zawarciu umowy, zatem już po podjęciu zobowiązań przez obie strony. Z tej przyczyny zasadniczo podręcznik operacyjny nie może nakładać na franczyzobiorcę większej ilości zobowiązań niż zostało to ustalone w umowie. W praktyce najczęściej podręcznik operacyjny rozwija i uszczegóławia zapisy umowne. W uproszczeniu można zatem wskazać, że postanowienia umowy są swoistym spisem treści podręcznika operacyjnego.
Początek podręcznika operacyjnego powinna stanowić preambuła zawierająca podstawowe zasady, które przyświecają tworzonemu przez Franczyzodawcę systemowi. Dobrym pomysłem jest tu zamieszczenie misji biznesowej jaką kieruje się Franczyzodawca, podstawowych wartości etycznych, które maja wpływ na prowadzoną przez niego działalność gospodarczą.
Następnym elementem podręcznika operacyjnego powinna być część dotycząca obowiązków związanych z wizualizacją jednostki franczyzowej, tak by klient bez problemów mógł dostrzegł powiązanie franczyzobiorcy z franczyzodawcą. Wizualizacja jednostki franczyzowej jest jednym z podstawowych obowiązków franczyzobiorcy, zatem podręcznik operacyjny powinien dokładnie określać parametry m. in. kolorystyki czy wyposażenia jednostki.
Specyfika franczyzy powoduje, iż sukces franczyzodawcy zależy bezpośrednio od działalności jednostek franczyzowych. Dlatego ważnym ( być może najważniejszym) elementem podręcznika powinna być część poświęcona zasadom obsługi klienta. Satysfakcja klienta jest bowiem niezbędnym czynnikiem by sieć mogła się rozwijać. Przy tym należy pamiętać, ze zadowolenie lub jego brak z usługi czy zakupionego towaru klient identyfikuje nie tylko z jednostką w której dokonał zakupu ale także z całą marką.
Zbyt ogólne określenie standardu świadczenia usług jakiego będzie wymagał franczyzodawca od franczyzobiorcy może wpłynąć niekorzystnie na biznes franczyzodawcy. Z taką sytuacja będziemy mieli do czynienia jeśli w wyniku działań franczyzobiorcy opinia o marce i renomie franczyzodawcy ulegnie pogorszeniu. usługi lub dokonujących sprzedaży towarów.
Franczyzodawca w ramach realizowanej strategii rozwoju sieci franczyzowej musi zaproponować potencjalnym franczyzobiorcom korzyści, które przekonają go do wejścia do sytemu. Oczywiście korzyści powinny być zagwarantowane przede wszystkim w umowie, jednak zasadnym jest szczegółowe określenie ich w podręczniku operacyjnym. W tym dokumencie należy określić jaką pomoc i na jakich warunkach gwarantuje w okresie obowiązywania umowy franczyzodawca. W jaki sposób franczyzobiorca może zwrócić się o pomoc i termin w jakim ja uzyska. Dodatkowo jeśli w ramach sytemu zagwarantowane są szkolenia franczyzobiorców – również powinno się określić zasady uczestnictwa w nich w treści podręcznika operacyjnego. Jeśli częścią udostępnionego franczyzą know – how jest sposób pozyskiwania klientów – podręcznik może zawierać wzory dokumentów, które może wykorzystać franczyzobiorca.
Należy pamiętać, że podręcznik operacyjny nie jest dokumentem niezmiennym. Powinien być aktualizowany za każdym razem, gdy zmianie ulegają zapisy umowy, do których się odnosi. Podręcznik operacyjny ma służyć przede wszystkim pomocą w wykonywaniu obowiązków i egzekwowaniu uprawnień dla franczyzobiorcy.
Monika Mazur
Auxilium S. A.
Reklama
Przygotuj się do stosowania nowych przepisów!
Publikacja w praktyczny sposób przygotuje Cię do stosowania nowych regulacji podatkowych i rachunkowych, prawa pracy i ZUS, które zaczną obowiązywać w 2023 r. Poradnik prezentuje konkretne wskazówki krok po kroku, w jaki sposób dostosować się do wprowadzanych zmian prawnych.
Noworoczna promocja! Teraz 33% taniej! Cena: 99 zł
Standardy i procedury pielęgnowania chorych w stanach zagrożenia życia. Podręcznik dla studiów medycznych
W książce przedstawiono główne zagadnienia z zakresu opieki pielęgniarskiej nad chorymi w stanach zagrożenia życia. Autorzy kładą nacisk na aspekty szczególnie użyteczne w praktyce pielęgniarskiej. Podręcznik zawiera cenne informacje i wskazówki praktyczne dotyczące wszystkich najważniejszych zagadnień dotyczących pielęgnowania chorych i umożliwia zapoznanie się z procedurami najczęstszych zabiegów. Dodatkowym walorem książki są liczne zdjęcia obrazujące prezentowane procedury. Poszczególne tematy zostały omówione według określonego schematu. Książka adresowana jest do studentów pielęgniarstwa, położnictwa, ratownictwa medycznego oraz pielęgniarek pracujących na oddziałach intensywnej terapii medycznej.
- Kategorie:
- Ebooki i Audiobooki »
Ebooki » Ebooki popularnonaukowe i specjalistyczne » Medycyna Redakcja: Barbara JankowiakISBN:978-83-200-4897-1ISBN druku:Liczba stron:440
Sposób dostarczenia produktu elektronicznego
Produkty elektroniczne takie jak Ebooki czy Audiobooki są udostępniane online po opłaceniu zamówienia kartą lub przelewem na stronie Twoje konto > Biblioteka.
Pliki można pobrać zazwyczaj w ciągu kilku-kilkunastu minut po uzyskaniu poprawnej autoryzacji płatności, choć w przypadku niektórych publikacji elektronicznych czas oczekiwania może być nieco dłuższy.
Sprzedaż terytorialna towarów elektronicznych jest regulowana wyłącznie ograniczeniami terytorialnymi licencji konkretnych produktów.
Ważne informacje techniczne
Minimalne wymagania sprzętowe:
procesor: architektura x86 1GHz lub odpowiedniki w pozostałych architekturach
Pamięć operacyjna: 512MB
Monitor i karta graficzna: zgodny ze standardem XGA, minimalna rozdzielczość 1024x768 16bit
Dysk twardy: dowolny obsługujący system operacyjny z minimalnie 100MB wolnego miejsca
Mysz lub inny manipulator + klawiatura
Karta sieciowa/modem: umożliwiająca dostęp do sieci Internet z prędkością 512kb/s
Minimalne wymagania oprogramowania:
System Operacyjny: System MS Windows 95 i wyżej, Linux z X. ORG, MacOS 9 lub wyżej, najnowsze systemy mobilne: Android, iPhone, SymbianOS, Windows Mobile
Przeglądarka internetowa: Internet Explorer 7 lub wyżej, Opera 9 i wyżej, FireFox 2 i wyżej, Chrome 1. 0 i wyżej, Safari 5
Przeglądarka z obsługą ciasteczek i włączoną obsługą JavaScript
Zalecany plugin Flash Player w wersji 10. 0 lub wyżej.
Informacja o formatach plików:
Rodzaje zabezpieczeń plików:
Wykaz skrótów 15CZĘŚĆ I TEORETYCZNE PODSTAWY KONSTRUOWANIA STANDARDÓW I PROCEDUR PIELĘGNIARSKICH 211. Znaczenie jakości opieki pielęgniarskiej w opiece nad chorymi w stanach zagrożenia życia – Hanna Rolka, Barbara Jankowiak 232. Jakość życia pacjentów w stanie zagrożenia życia hospitalizowanych na oddziałach intensywnej terapii medycznej – Hanna Rolka, Barbara Jankowiak 283. Czynniki psychologiczne w relacji pacjent–personel medyczny na oddziale intensywnej terapii – Hanna Rolka, Barbara Jankowiak, Wiesława Stępniewska 343. 1. Czynniki psychologiczne w relacji pacjent–personel medyczny na oddziale intensywnej terapii – zagadnienia ogólne – Hanna Rolka, Barbara Jankowiak 343. 2. Czynniki psychologiczne w relacji pacjent–personel medyczny na oddziale intensywnej terapii – specyfika OIOK – Wiesława Stępniewska 404. Proces komunikacji z chorym w sytuacji zagrożenia życia – praktyczne metody rozwiązań – Halina Wojnowska-Dawiskiba, Tomasz Dawiskiba, Marta Arendarczyk, Małgorzata Kowalczyk 444. Ogólne zasady komunikacji z chorym 444. Proces komunikacji z chorym w sytuacji zagrożenia życia 495. Diagnoza pielęgniarska jako podstawa realizacji interwencji pielęgniarskich dla potrzeb procesu pielęgnowania – Elżbieta Krajewska-Kułak, Tomasz Dawiskiba 536. Klasyfikacja działań pielęgniarskich dla potrzeb realizacji procesu pielęgnowania w stanach zagrożenia życia – Katarzyna Van Damme-Ostapowicz 656. Wprowadzenie 656. NIC – Klasyfikacja Interwencji Pielęgniarskich 666. 3. NANDA(Północnoamerykańskie Stowarzyszenie Diagnoz Pielęgniarskich) Taksonomia II 686. 4. Cele klasyfikacji 696. 5. ICNP (International Classification for Nursing Practice, Beta2), Międzynarodowa Klasyfikacja dla Praktyki Pielęgniarskiej 717. Podstawy konstruowania standardów opieki pielęgniarskiej – Barbara Jankowiak, Hanna Rolka 767. Jakość opieki medycznej 767. Charakterystyka standardów 777. Ogólne zasady opracowywania standardów 797. Schemat budowy standardu 817. Metodyka wdrażania standardów 87CZĘŚĆ II STANDARDY OPIEKI W WYBRANYCH STANACH KLINICZNYCH 918. Standard pielęgnowania chorego w stanie astmatycznym – Krystyna Kowalczuk 939. Standard pielęgnowania chorego z niewydolnością oddechową wymagającego sztucznej wentylacji – Hanna Rolka 10110. Standard pielęgnowania chorego z rozwijającym się obrzękiem płuc – Barbara Jankowiak 11411. Standard pielęgnowania chorego z zatorem tętnicy płucnej – Regina Sierżantowicz, Katarzyna Łagoda, Bożena Kirpsza 12412. Standard pielęgnowania chorego z krwotokiem płucnym – Regina Sierżantowicz, Katarzyna Łagoda, Bożena Kirpsza 13213. Standard pielęgnowania chorego po zabiegu usunięcia krtani – Jolanta Lewko 14014. Standard pielęgnowania chorego z zawałem mięśnia sercowego w pierwszej dobie po angioplastyce naczyń wieńcowych (PCI) – Urszula Jakubowska 14615. Standard pielęgnowania chorego w pierwszej dobie po wszczepieniu stymulatora serca – Agnieszka Bielemuk 15916. Standard pielęgnowania chorego we wczesnym okresie pooperacyjnym po wszczepieniu pomostów aortalno-wieńcowych – Anna Pietrak-Koprowska, Wiesława Stępniewska 16917. Standard pielęgnowania chorego we wczesnym okresie po przeszczepie serca – Anna Pietrak-Koprowska, Wiesława Stępniewska 17818. Standard pielęgnowania chorego z niewydolnością serca w pierwszym okresie po wszczepieniu sztucznych komór serca – Anna Pietrak-Koprowska, Wiesława Stępniewska 18619. Standard pielęgnowania chorego z rozpoznanym wstrząsem kardiogennym – Agnieszka Bielemuk 19620. Standard pielęgnowania chorego ze schyłkową niewydolnością nerek leczonego hemodializą – Grażyna Kobus 20821. Standard pielęgnowania chorego z rozpoznanym zespołem niewydolności wielonarządowej – Matylda Sierakowska, Iwona Jarocka 21722. Standard pielęgnowania chorego z sepsą – Matylda Sierakowska, Iwona Jarocka 23023. Standard pielęgnowania chorego z urazem czaszkowo-mózgowym we wczesnym okresie pooperacyjnym – Zenon Mariak, Jerzy Lipski 24024. Standard pielęgnowania chorego we wczesnym okresie pooperacyjnym po embolizacji tętniaka mózgu – Jerzy Lipski, Zenon Mariak 25225. Standard pielęgnowania chorego z udarem krwotocznym mózgu (krwotokiem mózgowym) – Krystyna Klimaszewska 25926. Standard pielęgnowania chorego z udarem niedokrwiennym mózgu – Krystyna Klimaszewska 26627. Standard pielęgnowania chorego z zespołem padaczkowym – Dorota Joanna Kondzior 27528. Standard pielęgnowania chorego w śpiączce – Dorota Joanna Kondzior 28329. Standard pielęgnowania chorego z obrażeniem jamy brzusznej – Beata Kowalewska, Agata Gołębiewska 29430. Standard pielęgnowania chorego ze wstrząsem urazowym – Beata Kowalewska, Agata Gołębiewska 30131. Standard pielęgnowania chorego z obrażeniem klatki piersiowej – Regina Sierżantowicz, Katarzyna Łagoda, Bożena Kirpsza 31032. Standard opieki pielęgniarskiej realizowany wobec dawców narządów – Katarzyna Van Damme-Ostapowicz, Gabriela Róziecka 319CZĘŚĆ III NAJCZĘŚCIEJ WYKONYWANE PROCEDURY POSTĘPOWANIA MEDYCZNEGO PODCZAS TERAPII I PIELĘGNOWANIA CHORYCH W STANACH ZAGROŻENIA ŻYCIA 32533. Procedura pomiaru i monitorowania ośrodkowego ciśnienia żylnego – Marzena Wojewódzka-Żeleźniakowicz, Jerzy Robert Ładny, Sławomir Lech Czaban 32734. Procedura wykonania pomiaru ciśnienia w tętnicy płucnej i rzutu serca (pojemności minutowej serca) – Sławomir Lech Czaban, Jerzy Robert Ładny, Marzena Wojewódzka-Żeleźniakowicz 33635. Procedura wykonania bezpośredniego pomiaru ciśnienia tętniczego – Marzena Wojewódzka-Żeleźniakowicz, Sławomir Lech Czaban, Jerzy Robert Ładny 34936. Procedura obsługi zespolenia tętniczo-żylnego dla potrzeb hemodializy – Grażyna Kobus 35737. Procedura pielęgnacji dostępu centralnego – Marzena Wojewódzka-Żeleźniakowicz, Jerzy Robert Ładny, Sławomir Lech Czaban 36638. Procedura prowadzenia żywienia pozajelitowego drogą naczyń centralnych – Sławomir Lech Czaban, Marzena Wojewódzka-Żeleźniakowicz, Jerzy Robert Ładny 37639. Procedura obsługi portu naczyniowego – Matylda Sierakowska, Agata Panas 38640. Procedura aspiracji wydzieliny z drzewa tchawiczo-oskrzelowego u chorych wymagających wentylacji mechanicznej metodązamkniętą– Krystyna Klimaszewska 39341. Procedura analizy i oceny bilansu płynów u chorych w stanach zagrożenia życia – Jerzy Robert Ładny, Marzena Wojewódzka-Żeleźniakowicz, Sławomir Lech Czaban 40442. Procedura prowadzenia wentylacji z użyciem maski krtaniowej – Tomasz Dawiskiba, Joanna Zybura 41343. Procedura prowadzenia wentylacji z użyciem maski nagłośniowej i-gel – Witold Olanński, Mariola Tałałaj, Joanna Antoniuk 426Alfabetyczny wykaz skrótów klinicznych – standardy opieki 437Alfabetyczny wykaz najczęściej wykonywanych procedur postępowania medycznego 439