Procedury wymiany części sprzętowych i konserwacji komponentów 3m 5624504

Procedura wymiany części sprzętowych i konserwacji komponentów 3m 5624504 odgrywa kluczową rolę w zapewnianiu bezpiecznego i skutecznego działania. Przed rozpoczęciem wymiany lub konserwacji części sprzętowych, należy upewnić się, że wszystkie procedury bezpieczeństwa są przestrzegane i że wszystkie wymagane narzędzia i materiały są dostępne. Po zakończeniu wymiany lub konserwacji, należy sprawdzić wszystkie połączenia i zabezpieczenia mające zapobiec uszkodzeniu lub zagrożeniu bezpieczeństwa. Aby zapewnić, że wszystkie części sprzętowe i komponenty są w dobrym stanie technicznym, należy okresowo wykonywać przeglądy i konserwację. Ustawienia i parametry części sprzętowych i komponentów należy również sprawdzać regularnie i odpowiednio dostosowywać.

Ostatnia aktualizacja: Procedury wymiany części sprzętowych i konserwacji komponentów 3m 5624504

Każdy samochód trzeba co pewien czas oddać do warsztatu. Auta wymagają przeprowadzenia w nich czynności serwisowych, jak również wymaganych napraw. Niestety, nadal można natrafić na warsztat samochodowy, który nie jest bliski ideałowi. A to jest powodem stresu, straty czasu, niepotrzebnych wydatków, czasami bardzo wysokich, nawrotów awarii, a często nawet jej pogłębienia. Jak uniknąć takich sytuacji? Jak się przed nimi zabezpieczyć? Czy jest to możliwe?

Na polskim rynku usług motoryzacyjnych działają tysiące warsztatów. Wyszukanie dobrego warsztatu samochodowego nie jest obecnie tak trudne jak kiedyś. W Polsce jest bardzo dużo warsztatów świadczących usługi na najwyższym, profesjonalnym poziomie. Niestety trafiają się także inne. Jak zatem wygrać dobry warsztat? Wybierając serwis samochodowy możemy np. posiłkować się opiniami znajomych, którzy już z jego usług korzystali. Można zasięgnąć informacji na forach. Można też sprawdzić opinie w internecie. Warto również zostawiać swoje własne opinie po wizycie, aby pomagać promować wśród kierowców rzetelne firmy.


Jakich warsztatów samochodowych powinno się unikać? 


Przede wszystkim jednak trzeba polegać na sobie. W ciągu kilku minut rozmowy z pracownikiem serwisu samochodowego, można podjąć decyzję o tym, czy warto zaryzykować, oddając tam samochód do naprawy.

Na początek trzeba wziąć pod uwagę to, że każdy kierowca ma inne oczekiwania. Jeden będzie oczekiwał przyjęcia go w eleganckim pokoju, z kawą i wygodnym fotelem, gdzie będzie oczekiwał na diagnozę albo na naprawę. Inny będzie chciał uzyskać dodatkowo auto zastępcze na czas naprawy. Dla jednych kierowców koszty naprawy i zakupu części będą sprawą najważniejszą, dla innych drugorzędną. Są jednak rzeczy wspólne.

 1. Nie ma specjalistów od wszystkiego – w niemal każdym warsztacie można wymienić klocki hamulcowe, tarcze hamulcowe, filtr powietrza, płyn hamulcowy, płyn chłodniczy, czy olej silnikowy i filtr oleju. Do tych podzespołów nie potrzeba specjalistycznego sprzętu (choć w przypadku niektórych aut nawet wymiana oleju silnikowego lub akumulatora wymaga wprowadzenia danych do komputera samochodu). Ale już wymiana filtra kabinowego może być problemem, jeśli... nie wiadomo, jak się do niego dostać.
 2. W przypadku napraw określonych podzespołów warto udać się do specjalisty. Są firmy specjalizujące się w naprawach układu hamulcowego, silników, skrzyń biegów, czy elektroniki. Są firmy specjalizujące się w ustawianiu geometrii kół, wymianie opon czy wymianie płynów eksploatacyjnych. Są też firmy, które naprawiają tylko auta konkretnych marek. Specjalista posiada odpowiedni sprzęt, przeznaczony do określonych napraw (np. blokady rozrządu do silników), a także doświadczenie i wykwalifikowany personel. Naprawa samochodu jest dzięki temu znacznie szybsza, a koszt może być łatwiej oszacowany.
 3. Nowoczesny warsztat musi mieć dostęp do informacji technicznej producenta samochodu. Albo uzyskiwany bezpośrednio od danej marki (internet, szkolenia, książki), albo (o ile to możliwe) poprzez programy warsztatowe. Tylko w ten sposób naprawa auta może zostać przeprowadzona zgodnie z wymaganiami producenta auta (procedury wymiany części krok po kroku, ustawienia fabryczne, momenty dokręcenia śrub i świec, specyfikacje części i płynów). Jeśli warsztat nie będzie dysponował danymi, problem sprawi mu nawet dokręcenie świecy zapłonowej z odpowiednim momentem, nie wspominając o innych naprawach.
 4. Warsztaty, zajmujące się naprawą silników, elektroniki i większości układów, muszą dysponować odpowiednimi narzędziami do diagnostyki. W ten sposób mogą precyzyjnie określić, który element (np. czujnik) wymaga wymiany. Jeśli warsztat nie dysponuje dostępem do diagnostyki komputerowej, będzie wymieniał po kolei wszystkie części, licząc na to, że w końcu za którymś razem się uda. Klient będzie za wszystko płacił.
 5. Profesjonalny warsztat usuwa nie tylko awarię, ale i jej przyczynę. Tylko taki sposób postępowania pozwala uzyskać długotrwały efekt naprawy. Wymiana turbosprężarki bez poinformowania klienta, co było przyczyną jej przedwczesnego uszkodzenia (koks ze względu na brak chłodzenia po zakończonej jeździe, brak oleju na skutek zapchania smoka, zanieczyszczenia, przepuszczone przez słaby filtr powietrza) jest tylko cząstkową naprawą. Po pewnym czasie awaria się powtórzy.
 6. Warsztat ustala z klientem, jakie części zamienne mają być zastosowane – oryginalne, czy zamienniki, nowe, czy regenerowane. Także to, jaki olej ma być wlany do silnika, czy ma pochodzić z opakowania, czy z beczki. Jeśli takich ustaleń nie ma, tak naprawdę klient nie wie, czy w jego aucie nie znalazły się części z demontażu, ze szrotu, które odmówią posłuszeństwa po przejechaniu kilkuset kilometrów.
 7. Warsztat powinien też ustalić termin oddania auta, przybliżony koszt naprawy, a o każdym zwiększeniu jej kosztów (co się może zdarzyć, gdy mechanik zdemontuje podzespół i okaże się, że inny również wymaga wymiany) klient powinien być informowany na bieżąco. I to on ma podejmować decyzje, czy się na taką operacje zgadza, czy nie.
 8. Warsztat powinien też z klientem ustalić, czy wyraża on zgodę na jazdę próbną (czasami jest to konieczne, aby w praktyce sprawdzić, czy auto nie ma wycieków i czy wszystko jest w porządku).
 9. Samochody powinny być też przechowywane w bezpiecznym miejscu (a nie na nieogrodzonym terenie). Ważne jest też podejście do kwestii czystości – np. stosowanie ochronnych pokrowców z folii. Kosztują kilka złotych, a ich koszt i tak poniesie klient.
 10. Niezbędne jest też wydanie odpowiednich dokumentów – protokołu przyjęcia auta do naprawy a także faktury za wykonaną naprawę, na której znajdą się wyszczególnione informacje o wszystkich czynnościach i zakupionych częściach lub płynach.

Jeśli pojazd jest na gwarancji, a właściciel nie chce jechać do ASO, powinien wybrać autoryzowany, niezależny auto serwis danej marki, co pozwoli zachować gwarancję.

Kiedy już wiemy, czego unikać, podsumujmy, na co szczególnie zwrócić uwagę. 


5 rzeczy, o których powinieneś pamiętać kierując auto do warsztatu samochodowego 


Sprawdzamy profesjonalizm danego warsztatu samochodowego 


Wybieramy warsztat, który specjalizuje się w określonych naprawach (na przykład w naprawach zawieszenia, układu hamulcowego, wymianach płynów eksploatacyjnych, serwisowaniu klimatyzacji, naprawach elektroniki albo blacharki) albo posiada wyspecjalizowane stanowiska do różnych napraw (osobne stanowiska do napraw blacharskich, lakierniczych i mechanicznych).

Sprawdzamy, czy warsztat dysponuje odpowiednim sprzętem do naprawy auta, pytamy, czy posiada sprzęt diagnostyczny (w przypadku napraw silników, elektroniki itd. ) i dostęp do informacji technicznej producenta, aby naprawa samochodu była wykonana zgodnie z zaleceniami producenta samochodu.

Jeśli auto jest na gwarancji, sprawdzamy, czy warsztat jest autoryzowany przez producenta samochodu.

W warsztatach określanych jako „kuźnie”, w których nie ma podnośnika, a setki narzędzi walają się po podłodze, można wykonać zazwyczaj wszystkie naprawy, choć ich jakość może być różna. Do wielu spraw (nawet do wymiany napinacza paska wieloklinowego) potrzebne są specjalne klucze. Amatorzy będą używać zwykłych części, wspomagając się różnymi „wynalazkami” i mogą narobić więcej szkody jak pożytku. W takich warsztatach trudno liczyć na czystość i profesjonalizm, do tego często trzeba jechać „na komputer” i ponosić dodatkowe koszty, bo warsztat nie ma nawet uniwersalnego testera za kilkadziesiąt złotych do odczytania prostego błędu.

W przypadku niektórych awarii, na przykład dotyczących uszkodzenia systemu ESP lub innych zaawansowanych systemów bezpieczeństwa, znalezienie niezależnego warsztatu, który dokona naprawy i przede wszystkim kalibracji, może być wyzwaniem.


Oczekujemy protokołu odbioru auta, oszacowania kosztów oraz czasu naprawy, a także przeprowadzenia podstawowej diagnostyki 


Protokół odbioru auta to dokument, który powinno się wypełnić wtedy, gdy pozostawia się samochód w warsztacie.

Protokół odbioru samochodu zawiera następujące informacje:

 • dane pojazdu (markę, kolor, numer VIN, przebieg, rok produkcji, numer rejestracyjny),
 • dane właściciela pojazdu lub firmy, która jest jego właścicielem,
 • szczegółowe dane dotyczące stanu samochodu, np. ilość paliwa w zbiorniku, rodzaj opon, dodatkowe wyposażenie (np. nawigacja pozostawiona w aucie), opis uszkodzenia, z jakim auto zostało przyjęte do warsztatu oraz innych uszkodzeń, mogących mieć wpływ na koszt i przebieg naprawy (np. zerwany napęd rozrządu, zablokowana skrzynia biegów, uszkodzenia blacharskie i lakiernicze).

Na kopii dla właściciela auta musi też znajdować się podpis i pieczątka pracownika warsztatu odbierającego pojazd. Protokół wypełnia się tylko wtedy, gdy pozostawia się auto w warsztacie, jeśli klient może czekać na naprawę (albo prostą wymianę, trwającą godzinę lub dwie), nie ma sensu tego robić.

W przypadku zlecenia wykonania prostych czynności (wymiana oleju silnikowego, wymiana klocków hamulcowych, wymiana tarcz hamulcowych, wymiana siłownika centralnego zamka w drzwiach) klient powinien otrzymać precyzyjne określenie całkowitych kosztów usługi i czasu naprawy (50 złotych – 40 minut).
Producenci samochodów określają sami czas, jaki potrzebny jest na dokonanie określonych czynności (np. wymiana rozrządu w określonym modelu – 4. 5 godziny). Firmy działające zgodnie z zaleceniami producentów aut powinny dzięki temu łatwo określić czas naprawy i jej koszt (o ile w trakcie naprawy nie wyjdą na jaw dodatkowe uszkodzenia). 

W przypadku poważniejszych uszkodzeń, mechanik po wysłuchaniu klienta i jego opisu awarii, powinien przeprowadzić podstawową diagnostykę. Powinna być ona punktem wyjścia do oszacowania czasu i kosztów naprawy. Precyzyjne określenie kosztów może nie być do końca możliwe, ale o tym w następnym punkcie.

W przypadku niektórych uszkodzeń, konieczne jest wykonanie jazdy próbnej w celu uzupełnienia diagnostyki.


Informowanie właściciela auta o wszystkich kosztach i przedłużeniu czasu naprawy 


Oszacowane wstępnie koszty naprawy mogą wzrosnąć. Jak pamiętamy, dobry mechanik powinien nie tylko wyeliminować awarię, ale i jej przyczynę. A to może obejmować dodatkowe koszty, jednakże takie działanie jest opłacalne, bo sprawia, że problem nie wróci.

W przypadku czynności takich jak wymiana napędu rozrządu, może okazać się, że wymiany, poza pompą cieczy chłodzącej, wymagają też elementy towarzyszące, takie jak napinacz i koło pasowe. W przypadku wymiany turbosprężarki niezbędna może być wymiana chłodnicy powietrza doładowującego, przy wymianie tarcz i klocków – regeneracja zacisków, a przy montażu nowych wahaczy, także wymiana sprężyn.

Ważne, aby o tym wszystkim klient dowiadywał się od pracownika warsztatu i wyrażał na to zgodę, a nie był stawiany przed faktem dokonanym w chwili płacenia za naprawę.


Ustalenia dotyczące części i płynów 


Trzeba też ustalić, kto kupuje części i płyny eksploatacyjne.

Czy klient dostarcza samochód wraz z częściami lub płynami (na przykład zlecając wymianę oleju silnikowego i filtra, tarcz i klocków, albo zestawu napędu rozrządu), czy po przeprowadzonej diagnostyce klient chce sam kupić podzespoły i mechanik podaje mu listę części oraz ich specyfikację. Klient może też zlecić warsztatowi zakup wszystkich potrzebnych części i płynów.

W tym ostatnim przypadku należy ustalić, jakiego rodzaju części będą stosowane. Czy mają być to części nowe, czy regenerowane (co opłaca się w przypadku turbosprężarki i wtryskiwaczy, ale tylko wtedy, gdy są one regenerowane przez specjalistów), czy mają to być części oryginalne, czy zamienniki (porównywalnej jakości czy najtańsze). Ustalenia powinny obejmować również płyny. Klient powinien wybrać klasę produktów (najlepsze, średnie, tanie) a także to, czy mają to być produkty z opakowań o mniejszej pojemności, czy też mogą być to produkty z opakowań zbiorczych (np. olej z beczki).

W najlepszych warsztatach samochodowych, współpracujących z największymi dystrybutorami części motoryzacyjnych (np. Inter Cars), mechanik ma dostęp online do całej oferty firmy. Może w ciągu kilku chwil sprawdzić, jakie części zamienne są w ofercie i w jakich cenach a także kiedy zostaną dostarczone do jego warsztatu. Klient może wybrać zakres cenowy, markę części, a mechanik określić czas naprawy.


Faktura i protokół odbioru po wykonanej naprawie 


Warsztat może wydać fakturę, z wyszczególnieniem wszystkich usług i zakupów, albo zwykły paragon, potwierdzający wykonanie naprawy. Wówczas powinien dołączyć do niego wydruk (albo odręcznie wypełnioną kartkę z datą, podpisem i pieczątką), na którym zostaną wyszczególnione wszystkie przeprowadzone czynności i ewentualnie koszt zakupionych przez warsztat części zamiennych. Wiele części zamiennych posiada gwarancję producenta, warto się jej domagać.


Firmy prowadzące regeneracje podzespołów (np. wtryskiwaczy, turbosprężarek, pomp wtryskowych wysokiego ciśnienia, pomp wspomagania) udzielają na swoje usługi pisemnych gwarancji. Jeśli część użyta przy naprawie była regenerowana, klient ma prawo domagać się dokumentu.

Uwaga – czasami gwarancja udzielana jest na szczególnych warunkach, zawsze należy przeczytać dokładnie zapisy. Np. w przypadku regeneracji turbosprężarek gwarancji udziela się tylko wtedy, gdy zamontowana została nowa chłodnica powietrza doładowującego.

Faktura albo paragon jest podstawą do ewentualnych roszczeń na skutek źle wykonanej naprawy, albo niewywiązania się z umowy (zamontowania części używanych zamiast nowych, zamontowania niewłaściwych części itd. ).


O czym warto pamiętać przy oddawaniu auta do warsztatu samochodowego? 


O zachowaniu ograniczonego zaufania, w przypadku warsztatów, których nie znamy. Warto zawsze zasięgnąć opinii innego fachowca, zwłaszcza w przypadku poważnych awarii, w których mechanik informuje nas o konieczności wymiany całego szeregu części. Warto poświęcić kilka chwil na zapoznanie się z wieloma ogólnodostępnymi poradnikami, np. na stronach Motointegrator, które w wielu przypadkach pozwolą lepiej zorientować się w przyczynach awarii i mniej więcej oszacować sposób jej naprawy i koszt.

Jeśli warsztat samochodowy odmawia wydania klientowi pisemnych gwarancji na części, użytych przy naprawie, warto sprawdzić stan pojazdu u innego fachowca, najlepiej w innym mieście, bez informowania go, w jakim celu dokonujemy kontroli. Pozwoli to skontrolować, czy poprzednik nie zamontował części z demontażu, zamiast nowych.

Klient powinien też zawsze pamiętać o przysługujących mu prawach, które chronią jego interesy. Powinien też pamiętać o możliwości umieszczania opinii w takich serwisach jak Motointegrator. com, pozwalających na kierowanie innych klientów do miejsc wartych polecenia.

iStockNaprawa Komputera Rozwiązywanie Problemów Z Obwodami Elektrycznymi I Konserwacja Za Pomocą Testera Odzyskiwanie Półprzewodnikowych Komponentów Sprzętowych Ilustracja Wektorowa - Stockowe grafiki wektorowe i więcej obrazów KomputerPobierz tę ilustrację wektorową Naprawa Komputera Rozwiązywanie Problemów Z Obwodami Elektrycznymi I Konserwacja Za Pomocą Testera Odzyskiwanie Półprzewodnikowych Komponentów Sprzętowych Ilustracja Wektorowa teraz. Szukaj więcej w bibliotece wolnych od tantiem grafik wektorowych iStock, obejmującej grafiki Komputer, które można łatwo i szybko pobrać. Product #:gm1402147383$4, 99iStockIn stock

Computer repair. Electric circuit troubleshooting and maintenance with tester, semiconductor hardware components recovery. Vector illustration. Specialist fixing electronic equipment

Opis

Naprawa komputera. Ilustracja wektorowa

Obrazy wysokiej jakości do wszelkich Twoich projektów

$2. 49 z miesięcznym abonamentem

10 obrazów miesięcznie


Największy rozmiar:Wektor (EPS) – dowolnie skalowalny

ID zbioru ilustracji:1402147383

Data umieszczenia:

Słowa kluczowe

 • Komputer Ilustracje,
 • Komputer stacjonarny Ilustracje,
 • Naprawiać Ilustracje,
 • Obwód drukowany Ilustracje,
 • Poparcie Ilustracje,
 • Przemysł budowlany Ilustracje,
 • Technik Ilustracje,
 • Część komputera Ilustracje,
 • Dorosły,
 • Ekspertyza Ilustracje,
 • Eksperyment naukowy Ilustracje,
 • Elektryczność Ilustracje,
 • Grafika wektorowa Ilustracje,
 • Horyzontalny Ilustracje,
 • Ilustracja Ilustracje,
 • Konserwator Ilustracje,
 • Ludzie Ilustracje,
 • Mężczyźni Ilustracje,
 • Pokaż wszystkie

Często zadawane pytania (FAQ)


Czym jest licencja typu royalty-free?
Licencje typu royalty-free pozwalają na jednokrotną opłatę za bieżące wykorzystywanie zdjęć i klipów wideo chronionych prawem autorskim w projektach osobistych i komercyjnych bez konieczności ponoszenia dodatkowych opłat za każdym razem, gdy korzystasz z tych treści. Jest to korzystne dla obu stron. Dlatego wszystko w serwisie iStock – w tym wszystkie obrazy i materiały filmowe (Komputer) – jest objęte licencją typu royalty-free.
Jakie licencje typu royalty-free są dostępne w serwisie iStock?
Licencje royalty-free to najlepsza opcja dla osób, które potrzebują zbioru obrazów do użytku komercyjnego, dlatego każdy plik na iStock jest objęty wyłącznie tym typem licencji, niezależnie od tego, czy jest to zdjęcie, ilustracja czy wideoklip.
Jak można korzystać z obrazów i klipów wideo typu royalty-free?
Użytkownicy mogą modyfikować, zmieniać rozmiary i dopasowywać do swoich potrzeb wszystkie inne aspekty zasobów dostępnych na iStock – w tym wszystkich obrazów i materiałów filmowych (Komputer) – by wykorzystać je przy swoich projektach, niezależnie od tego, czy tworzą reklamy na media społecznościowe, billboardy, prezentacje PowerPoint czy filmy fabularne. Z wyjątkiem zdjęć objętych licencją „Editorial use only” (tylko do użytku redakcji), które mogą być wykorzystywane wyłącznie w projektach redakcyjnych i nie mogą być modyfikowane, możliwości są nieograniczone.

Dowiedz się więcej na temat obrazów beztantiemowych lub zobacz najczęściej zadawane pytania związane ze zbiorami ilustracji i wektorów.

samochody osobowetimer szkolenie 1-dnioweassignment certyfikat

Opis szkolenia:

Uczestnicy w praktyczny sposób zdobywają wiedzę i umiejętności związane z procedurami naprawczymi związanymi ze sprzęgłami podwójnymi oraz modułami mechatronicznymi stosowanymi w przedmiotowych skrzyniach DSG. Poznają procedury wymiany i kontroli poziomu oleju oraz niezbędne do tego celu procedury diagnostyczne.

Na tym szkoleniu:

 • nauczysz się wymieniać sprzęgła w praktyce
 • poznasz i przećwiczysz procedury związane z modułami mechatronicznymi
 • nauczysz się wymieniać wewnętrzne filtry oleju w serii DL382
 • poznasz procedury diagnostyczne
 • poznasz występujące w praktyce uszkodzenia, ich przyczyny oraz sposoby naprawy
 • poznasz procedury wymiany oleju oraz dowiesz się na co zwracać szczególną uwagę i jak podchodzić do tego tematu
 • dowiesz się na co należy zwracać szczególną uwagę podczas serwisowania i obsługi

Wymagania:

 • to szkolenie nie ma żadnych specjalnych wymagań
 • Plan szkolenia:

  1. Wstęp
  2. Seria DL501-7Q (0B5)
  3. Sprzęgło podwójne
  4. Budowa podwójnego sprzęgła mokrego
  5. Wymiana podwójnego sprzęgła mokrego
 • Wymiana i kontrola poziomu oleju
 • Wymiana oleju ATF
 • Kontrola poziomu ATF
 • Wymiana oleju przekładniowego
 • Moduł mechatroniczny
 • Demontaż modułu mechatronicznego
 • Montaż modułu mechatronicznego
 • Momenty dokręcania
 • Seria DL382 (0CK, 0CJ, 0CL, 0HL)
 • Wymiana filtrów oleju ATF
 • Zajęcia praktyczne
 • Lokalizacja komponentów
 • Procedury postępowania przy wymianie sprzęgła seria DL501
 • Narzędzia specjalne
 • Weryfikacja uszkodzeń
 • Regeneracja sprzęgła
 • Występujące usterki i ich objawy
 • Demontaż i montaż modułu mechatronicznego seria DL501
 • Procedury postępowania przy montażu/demontażu modułu mechatronicznego
 • Lokalizacja poszczególnych elementów
 • Procedury związane z modułem mechatronicznym
 • Występujące usterki modułu i ich objawy
 • Procedury postępowania przy wymianie sprzęgła seria DL382
 • Wymiana sprzęgła podwójnego seria DL382
 • Demontaż i montaż modułu mechatronicznego seria DL382
 • Wymiana wewnętrznych filtrów oleju seria DL382
 • Budowa układu zasilania olejem
 • Procedura dezaktywacji pomp oleju seria dl382
 • Procedury wymiany i kontroli poziomu oleju atf
 • Procedury wymiany i kontroli poziomu oleju przekładniowego
 • Systemy blokady parkingowej
 • Procedury diagnostyczne
 • Możliwe do napotkania problemy i sposoby ich rozwiązywania
 • Niewłaściwe postępowanie – możliwości uszkodzenia
 • Cena netto:

 • 600 zł
 • Dofinansowanie KFS: przeważnie 80-100% ceny na szkolenia stacjonarne i szkolenia online

  Istnieje możliwość dofinansowania dla pracodawców, ich pracowników oraz dla osób bezrobotnych z Krajowego Funduszu Szkoleniowego (w skrócie KFS), które można uzyskać w Powiatowym Urzędzie Pracy (PUP). Za pracodawcę uważa się podmiot zatrudniający co najmniej jedną osobę na podstawie umowy o pracę, natomiast pracodawcą nie jest podmiot współpracujący jedynie ze współmałżonkiem lub zatrudniający osoby na podstawie umowy o dzieło lub umowy zlecenie.

  Aby uzyskać dofinansowanie należy zadzwonić do Powiatowego Urzędu Pracy właściwego dla miejsca zarejestrowania działalności gospodarczej (Lista Powiatowych Urzędów Pracy w Polsce) i dowiedzieć się:

 • czy są dostępne dofinansowania z KFS-u (a jeśli nie, to kiedy można się ich spodziewać)
 • czy jest jakaś orientacyjna kwota, którą można przeznaczyć na pracownika
 • jak uzyskać to dofinansowanie
 • do kiedy musi się odbyć szkolenie
 • do kiedy należy złożyć ofertę i wniosek
 • Uwaga: dla ułatwienia przygotowaliśmy bardzo proste zestawienie miasto-terminy, tzn. jakie są terminy składania wniosków dla różnych miast i będziemy się starać uaktualniać tę stronę na bieżąco.

  Wniosek o dofinansowanie trzeba wypełnić i zanieść do urzędu lub wysłać przez Internet. Do wniosku musi być załączona przygotowana przez nas oferta. Po wysłaniu kompletu dokumentów proponujemy zadzwonić do urzędu i zapytać o czas decyzji dotyczącej naszego wniosku. Jeśli wniosek zostanie zaakceptowany to informacja zostanie wysłana mailem lub ktoś skontaktuje się telefonicznie (zależy od Urzędu Pracy).

  Aby zwiększyć szanse na pozytywne rozpatrzenie wniosku, warto zapoznać się z "Priorytetami wydatkowania Krajowego Funduszu Szkoleniowego w roku 2020".

  Mając zaakceptowany wniosek wystarczy do nas zadzwonić - potwierdzimy termin wraz ze szczegółami dotyczącymi szkolenia.

  Dofinansowanie BUR: przeważnie 50-80% ceny na szkolenia stacjonarne i szkolenia online

  Istnieje możliwość dofinansowania dla mikro, małych i średnich przedsiębiorców (wszystkie województwa poza mazowieckim, podlaskim i pomorskim) oraz dla osób prywatnych (tylko województwa lubuskie, małopolskie, podkarpackie i podlaskie) zapisując się na szkolenie poprzez Bazę Usług Rozwojowych.

  Jeżeli jesteś już użytkownikiem Bazy Usług Rozwojowych, możesz od razu przejść do wyszukiwarki i zapisać się na wybrane szkolenie.

  Jeżeli nie, poniżej mamy kilka pomocniczych informacji.

  Każde województwo ma swój własny sposób przyznawania dofinansowania, ale jest pewna ogólna zasada postępowania.

 • Wejdź na sekcję strony Bazy Usług Rozwojowych dotyczącą dofinansowania i w dolnej części strony ("PODMIOTOWE SYSTEMY FINANSOWANIA") wybierz województwo, w którym zarejestrowana jest Twoja firma, lub w którym się uczysz/mieszkasz, jeśli jesteś osobą prywatną.
 • Znajdź operatora obsługującego właściwy obszar, zadzwoń do niego i zapytaj jak uzyskać dofinansowanie. Na pewno konieczne będzie:
 • podpisanie umowy z operatorem regionalnym,
 • założenie konta w Bazie Usług Rozwojowych.
 • Zapisz się na szkolenie poprzez Bazę Usług Rozwojowych podając ustalony z operatorem nr "ID Wsparcia".
 • Jeśli interesujące Cię szkolenie nie jest zaplanowane w Bazie Usług Rozwojowych, zadzwoń do nas na nr (+48) 510 566 088 i powiedz, że chciałbyś zapisać się na wybrane szkolenie. Ustalimy termin szkolenia i zaplanujemy go w Bazie Usług Rozwojowych.
 • Dofinansowanie może otrzymać każdy spełniający powyższe warunki (rozmiar przedsiębiorstwa i województwo) i jest to możliwe do momentu, kiedy operatorom regionalnym skończą się przyznane środki unijne.

  Treści dobierane są do indywidualnych potrzeb uczestników grupy szkoleniowej.

  Temat, treść, zakres, poszczególne części szkolenia oraz jego forma chronione są prawami autorskimi zgodnie z ustawą z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. Nr 24 poz. 83).

  Procedury wymiany części sprzętowych i konserwacji komponentów 3m 5624504

  Bezpośredni link do pobrania Procedury wymiany części sprzętowych i konserwacji komponentów 3m 5624504

  Starannie wybrane archiwa oprogramowania - tylko najlepsze! Sprawdzone pod kątem złośliwego oprogramowania, reklam i wirusów

  Ostatnia aktualizacja Procedury wymiany części sprzętowych i konserwacji komponentów 3m 5624504